DalšíKrása a móda

Droždí jako superpotravina, použití má nejen při vaření ale i v domácnosti

Droždí jako superpotravina, použití má nejen při vaření ale i v domácnosti

Droždí, neboli kvasnice, se vyrábí z řepné melasy a v domácnosti mají široké využití. Obsahují totiž řadu pro tělo blahodárných látek, díky čemuž nahradí mnoho výživových doplňků a kosmetických produktů. Kvasnice pomůžou ke zdraví a kráse nejen vám, ale dokonce i vašim rostlinám….

Jako zdraví prospěšná superpotravina

Droždí obsahuje všechny vitamíny skupiny B, které slouží jako prevence stresu, úzkosti a depresí. Dále zde nalezneme vitamin D, který posiluje zdraví kostí, zubů i kůže. Je bohaté na minerály, jako je železo, měď, chrom, zinek, fosfor, hořčík a draslík a také řadu enzymů, esenciálních kyselin a minerálních solí. 

Složení droždí má vliv na dobrou kvalitů pokožky, podporuje růst vlasů a nehtů. Zároveň podporuje správné trávení a vylučování, má vliv na udržení optimální hladiny cukru v krvi, díky čemuž snižuje chutě na sladké a pomáhá s hubnutím. Konzumace droždí v syrovém stavu nemusí být zrovna nejlepší pochoutkou. Zkuste si z něj proto vyrobit drožďovou pomazánku nebo knedlíčky do polévky. Řešením může být také kváskové pečivo.

Jako mast nebo maska

Droždí urychluje regeneraci prasklých koutků, aknózní pleti nebo suché pokožky. Smícháním kvasnic s teplejším mlékem v poměru 2 lžíce mléka na 1 kostku (20 g) droždí lze jednoduše vyrobit účinnou hojivou mastičku. 

Majitelky suché a citlivé pokožky ocení drožďovou pleťovou masku, kterou vytvoří obdobně jako mast, pouze navíc přidají pár kapek olivového oleje. Pokud máte naopak mastnou pleť, můžete přidat pár kapek citronové šťávy. Masku nechte působit cca 20 minut. 

Masku lze použít také na vlasy a to obohacením kvasnic a mléka o kelímek bílého jogurtu a dvě lžíce medu. Masku nechte působit nejméně 30 minut.

Jako hnojivo rostlin

Droždí můžete skvěle použít jako účinný stimulant růstu pokojových, ale i zahradních rostlin. Droždí podpoří růst rostlin a dodá jim sílu a odolnost. Na menší množství rostlin stačí 1 kostka droždí rozpuštěná v litru vody. Směs nechte po dobu dvou týdnů kvasit, poté zřeďte 3 litry vody, pořádně promíchejte a můžete se dát do zalévání. 

Pro větší množství rostlin, např. na zahradě, smíchejte 10 g droždí s 10 litry teplé vody a 2 lžícemi cukru. Směs povařte v hrnci 2 hodiny, poté zřeďte 50 litry vody. Takové hnojivo má úžasný vliv také na jahody nebo muškáty.

Na čištění septiku

Droždí dokáže efektivně minimalizovat zápach ze septiku, a přitom vyjde mnohem levněji než k tomu určené přípravky. Směs kvasnic, vlažné vody a cukru nechte alespoň hodinu uzrát a poté vše spláchněte do WC.