Zdraví

Doporučení pro kvalitní spánek: Tipy pro rok 2024

Doporučení pro kvalitní spánek: Tipy pro rok 2024

Spánek je, ačkoliv si to mnohdy zcela neuvědomujeme, stěžejní pro to, jak se v průběhu dne cítíme. Není to jen únava, která přichází s nedostatkem spánku, je to také bolest hlavy, závrať nebo vysoký tlak. Dlouhodobý deficit spánku také vede k závažným onemocněním jako je diabetes, infarkt nebo cévní mozková příhoda.

Nastavte si pravidelný spánkový režim

Zdravé množství spánku pro dospělého člověka je obecně minimálně 7 hodin denně. Ačkoli jsou biologické hodiny dost individuální a je možné, že i méně než sedm hodin spánku bude pro vaše tělo dostačující, je lepší držet se zpočátku této zásady. Každý den (včetně víkendů) byste měli chodit spát ve stejný čas.

Omezte šlofíky přes den

Dlouhé denní odpočinky vedou k méně kvalitnímu nočnímu spánku. Klidně si dopřejte šlofíka, ale ne v pozdních odpoledních hodinách. Tento odpočinek by neměl trvat déle než hodinu.

Zvolte vhodný jídelníček

Jak se říká, jezte do polosyta. A to především před spaním. Nechoďte do postele ani přejezení, ani hladoví. Zároveň se před spaním vyhněte nikotinu, kofeinu a alkoholu, trvá totiž mnoho hodin, než tyto látky, které negativně ovlivňují kvalitu vašeho spánku, z těla zcela vyprchají.

Přidejte do svého denního programu fyzickou aktivitu

Pravidelná fyzická aktivita pomáhá soustředění, psychice, ale i usínání. Nemusíte přímo běhat kilometry, abyste se unavili, stačí svižná večerní procházka.

Další tipy na zlepšení kvality spánku:

  • Před spaním místnost ukliďte a vyvětrejte
  • Spěte v úplné tmě (nebo s maskou přes oči)
  • Nespěte v místnosti s elektronikou (televize, počítač, mobil)
  • Omezte čas strávený na telefonu a počítači před spaním