Pigmentové skvrny jsou drobná, nepravidelná a tmavě zbarvená místa na kůži. Nejčastěji se objevují v obličeji a v dekoltu, výjimkou není jejich výskyt na rukou nebo třeba na zádech. Pokud vás pigmentové skvrny trápí, pak si určitě pohráváte s myšlenkou, co zabírá na pigmentové skvrny a jak se proti nim bránit.
Jak pigmentové skvrny vznikají?
Pigmentové skvrny jsou přirozenou obrannou našeho těla, které se tak chrání proti škodlivému UV záření. Ve chvíli, kdy své tělo nadměrně vystavujete slunečnímu záření, podstupujete vyšší riziko, že se u vás pigmentové skvrny objeví.
S přibývajícím věkem se tato tmavá zbarvení na pokožce objevují častěji. Je to dáno tím, že za sebou máme mnohem více let strávených na sluníčku, ne nadarmo se jim proto též říká stařecké skvrny.
Co zabírá na pigmentové skvrny?
Pakliže vás pigmentové skvrny na pokožce trápí (nejčastěji se objevují na místech, která jsou nejvíce vystavena sluníčku), pak už vás určitě nejednou napadla otázka, co na ně pomáhá. Pojďme si tedy říci, co zabírá na pigmentové skvrny.
- rozjasňující krémy
- chemický peeling
- laserové ošetření
Rozjasňující krémy
Rozjasňující krémy představují tu nejšetrnější metodu, jak bojovat s pigmentovými skvrnami na pokožce. Tyto přípravky jsou speciálně vyvinuty tak, aby dokázaly zesvětlit tmavá místa. Mimo to zabraňují vzniku dalších pigmentových skvrn.
Tento proces zahrnuje rozklad a odstranění melaninu v kůži. Je potřeba tyto přípravky používat pravidelně, protože tak dojde ke zpomalení tvorby nového pigmentu.
Chemický peeling
Chemický peeling je procedura, při které kyseliny obsažené v peelingu rozpouští vnější vrstvu epidermis. To způsobí, že tmavé pigmentové skvrny zmizí.
Laserové ošetření
Další z metod je laserové ošetření, ke kterému se ale nepřistupuje až tak běžně. V tomto případě se pigment nahromaděný v pokožce vlivem laserového paprsku zničí a následně jej imunitní buňky v těle odstraní.