KrásaNehty

Co dělat s tenkými nehty? Top 5 tipů pro rok 2023

Co dělat s tenkými nehty? Top 5 tipů pro rok 2023

Tenké nehty, které se lámou nebo třepí, mohou pro mnoho žen představovat překážku v dosažení dlouhých a krásných nehtů. Příčin křehkých nehtů může být několik, od na živiny chudé stravy až k poškození akrylovou manikúrou. Není však důvod k panice. Vaše nehty nejsou nenapravitelné. Zde je několik tipů, jak dosáhnout pevných a zdravých nehtů pomocí vhodné stravy a péče.

Dejte nehtům chvíli pauzu

Stejně tak, jako pečujeme o suché a lámavé vlasy, je nutné věnovat péči také poškozeným nehtům. V takovém případě výrazně nehty zkraťte, aby nebyly ještě náchylnější k lámání a zatrhávání. Nezatěžujte je přílišným vylepšováním v podobě laků a dejte jim chvíli pauzu na regeneraci. 

Vyměňte papírové pilníky za skleněné

Nehty nestříhejte nůžkami, což může zvyšovat jejich třepení, ale výhradně pilujte. Papírové pilníky jsou sice cenově dostupné a dobře se s nimi pracuje, pro zajištění zdraví nehtů však nemusí být tou nejlepší volbou. Doktorka dermatologie Dana Sternová radí pro magazín Glamour: “Upřednostňujte skleněné pilníky na nehty před papírovými, protože nezpůsobují mikroskopické otvory nebo trhliny a místo toho vytvářejí čistý okraj na nehtu.” 

Vylepšete svůj jídelníček

Zdraví našich nehtů, stejně tak jako pokožky a vlasů, se odvíjí od dostatečného příjmu vhodných živin. „Jíst dobře vyváženou stravu a zvýšit příjem biotinu je nejlepším řešením pro posílení nehtů,” radí dietoložka Melissa Baileyová pro magazín Byrdie. Biotin je vitamín ze skupiny B, který naleznete především v živočišných bílkovinách, jako je kuřecí maso, losos a vejce, ale i v rostlinách (ořechy, semena, špenát, brambory,…). „Vždy doporučuji přijímat všechny vitamíny a minerály přirozeně ze stravy, protože vaše tělo je lépe absorbuje ze stravy než ve formě doplňků,“ říká Baileyová.

Vybírejte vhodnou kosmetiku

Používejte odlakovač bez acetonu, který nehty tolik nepřesušuje a nezvyšuje jejich lámavost. Pomoci zlepšit kvalitu nehtů mohou šetrné organické odlakovače (např. s výtažky ze sóji), které zároveň nehty vyživují a hydratují. Vyhněte se také akrylové manikúře, která může přirozené nehty výrazně poškodit. Pečujte o nehty a kůžičku vhodnou výživnou a hydratační kůrou v podobě speciálních sér a olejů. Jako přírodní posilovač nehtů můžete vyzkoušet například kokosový olej.

Chraňte je před poškozením

Poškozovat nehty může dokonce i voda, kterou absorbují ve větší míře než pokožka. Voda nehtové buňky, onychocyty, zatěžuje, což může způsobovat oslabení a lámání nehtů. Nehty také poškozuje různá domácí chemie. Dermatologové proto radí používat při mytí nádobí, úklidu a dalších manuálních prací ochranné rukavice.