Zdraví

Barefoot a názor ortopeda: výhody a nevýhody oproti klasické obuvi

Barefoot a názor ortopeda: výhody a nevýhody oproti klasické obuvi

Výraz barefoot se v poslední době stále častěji objevuje v různých odborných i neodborných článcích na internetu. Co to ale je a jak s tím trendem (ne)souhlasí odborníci?

Co to je barefoot

Název barefoot je složeninou anglických slov „bare“ a „foot“, přičemž první z nich znamená „bosá“ a druhé noha či chodidlo. Z toho si lze snadno vyvodit význam celého pojmu. Barefoot obuv je taková, která evokuje „bosou“ chůzi.

Proč přemýšlet o barefoot obuvi

Nošení běžné obuvi nebývá pro naše nohy nijak zvlášť přívětivé, jelikož střih obvykle nerespektuje přirozený tvar nohy. Ta se potom zdeformuje podle boty, což vede k mnoha zdravotním potížím. Zejména u dětí, které ještě nemají nohu zdeformovanou právě nošením nevhodné obuvi, je vhodné sáhnout právě po barefoot.

Je jen na vás, zda zvolit klasickou obuv nebo se vydat právě cestou barefoot.

Názor ortopeda

Je důležité si uvědomit, že ne pro každého člověka jsou barefoot boty vhodné. Někteří mají vady, u nichž se vyplatí korekce pomocí kvalitní a zdravotní obuvi. Špatně zvolená barefoot obuv vám může víc uškodit než pomoci, a proto si dejte poradit od odborníka.

Je také důležité si uvědomit, že ani barefoot obuv, která se blíží chůzi naboso není chůze naboso. I přesto, že máte na nohou barefoot obuv, stále nějakou máte. Dbejte proto i na zařazování bosé chůze, a to zejména (ale nejen) u dětí.

Co když se vám myšlenka barefoot nelíbí?

Pro vaše rozhodnutí k nošení barefoot názor ortopeda není to jediné, co by mělo hrát roli. Důležitá je i vaše osobní preference. Pokud právě vám klasická obuv vyhovuje, těžko budete nacházet motivaci pro přechod na barefoot. Zkuste proto kompromis. Doma se vyhýbejte nošení přezuvek a snažte se co nejvíc času trávit bez bot. I klasické boty si vybírejte rozumně, vyhýbejte se nošení vysokých podpatků, a pravidelně o svá chodidla pečujte pomocí ortopedických cviků.