Přemýšleli jste někdy o tom, která jména jsou v České republice nejčastější? Rodiče dnes dětem sice zapisují i moderní nebo přejatá jména, ale ta tradiční se pořád drží na předních příčkách. Najdete v 10 nejčastějších jménech to své?
Marie
Původem hebrejské Mirjam, což znamená milovaná bohem z egyptského jazyka, případně kapka moře z armejštiny. Marie slaví svátek 12. září a k roku 2016 bylo v ČR Marií přes 260 tisíc (dnes vyšší).
Jiří
Z mužských jmen je Jiří nejčastější, oblíbené bylo hlavně v druhé polovině dvacátého století. Původem řecké nebo slovanské slovo připodobňovalo rolníka či zemědělce. Všem Jiřím můžete popřát 24. dubna.
Jan
Další hebrejské jméno Jo-chanan dnes známe jako Jana, domácky Honzu. „Hospodin je milostivý“ zní význam dávného prapůvodce, oslovení Honza vzniklo od zdrobněliny německého Johannese – Hans.
Jana
Ženská forma jména Jan s totožným původem, jehož nositelky slaví svátek 24. května. Další dny, kdy Jany někdy slaví své jmeniny je například 16. květen na Janu z Arku.
Petr
Z řečtiny „Petros“ označuje kámen nebo skálu, dle Bible byl Petr jeden z apoštolů. Nositelé tohoto jména jsou pevní jako skála a zároveň věrní.
Pavel
Latinské jméno, nesoucí jednu zvláštnost ze starého Říma. Typicky totiž tvořilo třetí část jména, takzvaný cognomen.
Jaroslav
Vznětlivý, silný, mocný nebo vládnoucí jsou všechno významy jména Jaroslav, které je staroslovanského původu. Svátek všech Jaroslavů dnes najdeme v kalendáři 27. dubna.
Martin
Další z jmen je Martin, odvozené od Marta, římského boha války. Martin znamená bojovný a odvážný, válečník oddaný Martovi.
Tomáš
Také jeden z dvanácti apoštolů, o kterém je v Bibli celý příběh, byl právě Tomáš. Jméno v aramejštině označuje „dvojče“, ze slova tómá.
Miroslav
Jedno z jmen, kde se jeho význam dá vyčíst hned. Miroslav je tedy mírumilovný, oslavuje svět. Slovo samotné lze rozdělit na „mír“ a „slav“, kde je myšlenka také patrná.