Víte jaký je největší maloobchodní řetězec v Česku? Pokud si tipujete Lidl nebo třeba Penny Market, jste na omylu. Ve skutečnosti je nejvíce obchodů provozováno v rámci sítí, jejichž názvy možná ani neznáte. Příkladem budiž maloobchodní řetězec Bala, anebo síť Můj obchod. Jejich prodejny jsou malé, často jde o večerky, a na budování brandu se zde nehraje. Většina lidí proto zná tyto obchody prostě jako „vietnamské večerky“.
V čem tkví kouzlo vietnamských večerek?
Malé obchody s vietnamskými majiteli tvoří velkou část maloobchodního trhu a jejich počet neustále roste. Platí to především pro města, ale na vesnicích také. Právě tam je to možná ještě patrnější, neboť vietnamští podnikatelé často přebírají obchody od původních majitelů, kteří s podnikáním končí kvůli špatným výsledkům či z důvodu vysokého věku. V řadě obcí jsou tak vietnamské večerky často jedinými fungujícími obchody. Nejde ale v žádném případě o povzdech, vietnamské večerky jsou u zákazníků velmi oblíbené.
Vietnamští podnikatelé zkrátka dokáží často uspět i tam, kde jiní selžou. Důvodem je především obchodní model, který se vyznačuje dlouhou otevírací dobou bez volných dní, stejně jako nízkými cenami. Právě tento přístup lze označit s malou nadsázkou jako revoluční. Tradiční večerky si totiž za možnost nakoupit si i v pozdních hodinách účtovaly peníze navíc a zboží v nich bylo dražší. Vietnamské večerky to dělají naopak: nakoupíte si v nich i pozdě večer, a navíc za nižší ceny.
Mají večerky nějaké nevýhody?
Mohlo by se zdát, že jsou večerky vlastně dokonalými obchody. I ony mají ale své určité nevýhody. Jedná se o malé obchody, a proto je i jejich sortiment omezený. Nejde o obchod, ve kterém byste si nakoupili na tři dny dopředu. Do večerek se chodí v nouzové situaci, kdy vám doma dojde třeba pečivo. Úporná snaha majitelů o stlačení cen znamená občas i méně nablýskané prostředí či sem tam výrobek s prošlou lhůtou trvanlivosti. Obecně jsou ale vietnamské večerky velmi oblíbené a často využívané.
Večerky v Praze
Vietnamské večerky najdeme samozřejmě i v Praze. Jejich počet asi nikdo přesně nezná. Na druhou stranu je dost pravděpodobné, že většina Pražanů má jednu z nich v blízkosti svého bydliště a nejednou jí využila jako obchod poslední záchrany. Které pražské večerky patří mezi ty nejznámější?
Večerka na třídě Jugoslávských partyzánů
Večerka nesoucí oficiální název Tham Le Thi zhruba na půli cesty mezi Vítězným náměstím a železniční stanicí Praha-Podbaba si na nedostatek zákazníků stěžovat nemůže. Má také velmi dobré hodnocení. Zákazníci píší většinou pochvalné recenze a oceňují velký výběr potravin i otevírací dobu. Ta začíná v 7.15 hodin ráno a končí až po jedenácté hodině večer.
Večerka U Jezerky
Večerka s vietnamskými majiteli, kterou najdete v ulici U Jezerky v pražských Nuslích, jen kousek od parku Jezerka, se u místních obyvatel těší velké oblibě. Otevřeno má každý den od 8 do 21 hodin, potěší výběrem zboží a na rozdíl od mnohých jiných večerek má obchod i příjemnou vnější úpravu.
Večerka na Ortenově náměstí
Lidé, kteří bydlí nebo pracují v pražských Holešovicích, budou jistě znát večerku na Ortenově náměstí. Tato večerka je otevřena každý den od 8 do 23 hodin, a i zde seženou zákazníci to nejdůležitější z potravin a nápojů. V recenzích si lidé chválí také čerstvost pečiva nebo příjemné chování majitelů.
Závěrem
Vietnamské večerky jsou zkrátka fenoménem a v dnešní době tvoří nedílnou součást městského prostředí. Praha není výjimkou, a i v hlavním městě je takových obchodů velké množství. Většina z nich se stala pro místní obyvatele nedílnou součástí jejich nákupních zvyklostí.