Některé potraviny mají tak velký zdravotní přínos, že si zaslouží být trvalou součástí každodenního jídelníčku. Které to jsou a v čem nám prospívají?
1. Listová zelenina (hlávkový salát, brokolice, špenát, rukola, chřest,…)
Listová zelenina je bohatá na kyselinu listovou, která je nezbytná pro správnou funkci nervové soustavy. Přispívá k tvorbě neurotransmiterů, čili látek důležitých pro přenos signálů po nervech. Dále má pozitivní vliv na dělení buněk, krvetvorbu a vývoj plodu v děloze těhotné ženy. Společně s vitamínem B12 se podílí na tvorbě DNA. Listová zelenina obsahuje také hořčík a další minerály.
2. Celá zrna obilovin (ovesné vločky, quinoa, hnědá rýže, bulgur, pohanka,…)
Celozrnné obiloviny obsahují velký podíl vlákniny, vysoký obsah všech vitamínů B a E, minerálů (draslík, fosfor a hořčík), nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny a antioxidanty. Tyto látky mají pozitivní vliv na udržení zdravé váhy, prevence rakoviny tlustého střeva, kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, vysokého cholesterolu,….
3. Ryby (losos, pstruh, treska,…)
Ryby bychom měli konzumovat minimálně několikrát týdně, ale klidně si je můžeme dopřát i častěji. Rybí maso je lehce stravitelné, obsahuje vysoké množství kvalitních bílkovin, je bohaté na zinek, selen, železo a vitamín B12. Mořské ryby jsou navíc zdrojem důležitých omega-3 mastných kyselin a jódu. Konzumací ryb předcházíte onemocněním kardiovaskulárního systému, diabetu, obezitě a zvýšeného cholesterolu. Zároveň se zlepšuje činnost mozku a štítné žlázy.
4. Ořechy (mandle, kešu, lískové ořechy, vlašské ořechy,…)
Ořechy obsahují především omega-3 mastné kyseliny, které mají silný protizánětlivý účinek. Dále zde najdeme bílkoviny, minerály (draslík, hořčík, zinek, vápník, železo,…) a vitamíny (A, B, C, E). Jejich pravidelnou konzumací lze předcházet kardiovaskulárním chorobám, diabetu a vysokému cholesterolu. Zároveň posilují imunitní systém, podporují zdravý růst vlasů a nehtů a napomáhají ke zdravému hubnutí. Kvůli obsahu tuků se doporučuje denně sníst okolo 30 – 50 g, což je cca jedna hrst.
5. Jogurty a tvarohy
Zakysané mléčné výrobky jako jogurty, podmáslí a kefíry jsou zdrojem dobře využitelného vápníku, jódu, zinku, hořčíku a draslíku, vitamínů (A, D, B2 a B12) a bílkovin. Obsahují také důležitá probiotika, která ve střevech udržují správnou mikroflóru a mají pozitivní vliv na trávicí ústrojí a imunitu. Tvaroh je zdroj především velkého množství kvalitních bílkovin, které pomáhají regulovat přijaté kalorie a tím také hubnout. Tyto produkty si můžete ochutit ovocem, ořechy a cereáliemi. Získáte vyváženou svačinku.