KrásaZdraví

Proč je spánek při dietě důležitý? Těchto 5 důvodů vás přesvědčí

Proč je spánek při dietě důležitý? Těchto 5 důvodů vás přesvědčí

Spánek je nedílnou součástí lidského života a pro správný chod organismu je doslova nezbytný. Během spánku se spotřeba energie snižuje na minimum, ovšem to nejdůležitější je, že při něm regeneruje tělo a svaly a některé orgány odpočívají. Při dietě navíc může hrát stejně důležitou roli, jako je strava či pohyb. Přečtěte si, jak spánek souvisí s váhou a proč je (nejen) při dietě důležitý.

#1 Nedostatek spánku = vyšší riziko přibývání na váze

Asi nejznámější studie publikovaná v American Journal of Epidemiology během výzkumu zjistila, že vyšší riziko obezity a přibývání na váze bylo pozorováno u lidí, kteří spali méně než 7 hodin za noc (v porovnání s lidmi, kteří spali 7 až 9 hodin za noc). Už to je pořádný důvod, proč se snažit spánkový režim dodržovat.

#2 Krátká doba spánku a chuť k jídlu

Další studie publikovaná v časopise Obesity je ještě zajímavější. Tvrdí, že je nedostatek spánku spojený se zvýšenou chutí k jídlu. Zde už vede přímá spojitost s tím, že následuje vyhledávání nezdravých potravin, a to především těch s vysokým obsahem cukru a tuku. Ztížit hubnutí vám nedostatečný spánek může také tím, že se zhorší vaše fyzická výkonnost. 

#3 Kvalitní spánek zlepšuje koncentraci a efektivitu

Spánek je důležitý pro mnoho funkcí našeho organismu, což se týká také mozku. Abyste mohli následující den běžně fungovat, potřebujete se pořádně vyspat, aby tělo mohlo nabrat energii pro další aktivity. Jak spánek ovlivňuje mozkové funkce? Paměť, efektivita i schopnost řešit úkoly, pro tyto a mnohé další funkce, které mozek zajišťuje, je dostatečný spánek nezbytný. 

#4 Málo spánku a pocity úzkosti

Mnozí terapeutové se shodují na tom, že pocity úzkosti a deprese bývají často spojené také s tím, že jejich pacienti nedostatečně spí. Skutečně i úzkost může být spojena s nedostatkem spánku – o tom svědčí až 90 % lidí s úzkostí, kteří si stěžují na špatný spánek a neschopnost usnout. Úzkost ve vás přitom může vyvolat právě ona neschopnost usnout, proto se snažte během dne optimálně unavit nebo si před ulehnutím dejte lehkou jógu.

#5 Spánek a imunita

Znáte ten pocit, když se špatně vyspíte a jste po ránu příliš citliví na chlad nebo máte výkyvy teplot a potíte se? Pokud v těle během spánku neproběhla dostatečná regenerace, pak je na druhý den oslabené a jedním z takových projevů je právě i zvýšená citlivost k vnějším vlivům. Dlouhodobě ovšem může nedostatek spánku ovlivňovat vaši imunitu. U osob, které spí méně než 7 hodin denně, hrozí až 3krát vyšší pravděpodobnost, že se nachladí.

Rada na závěr: nepodceňujte spánek, jídlo ani cvičení

Všechno se vším souvisí. Budete-li tělu dodávat správnou a pestrou stravou dostatek živin, odvděčí se vám dostatkem energie, která vám vystačí jak pro běžné aktivity, tak i pro cvičení. Například jógou nebo i lehkým protažením zlepšujete všímavost a uvědomování si vlastního těla, což sníží stres a navodí vnitřní pohodu. A s takovým pocitem se vám pak bude příjemně usínat.

Alkohol ani léky kvalitu spánku nezlepší