Představte si následující situaci. Je jedna hodina odpoledne. Vy napůl sedíte, napůl ležíte u babičky na kanapi a máte pocit, že vám musí každou chvíli explodovat břicho. Proč? Odpověď je jednoduchá. K obědu byla polévka, kachna s knedlíkem a se zelím a navrch i dezert v podobě babiččiny tvarohové bábovky. No ale co teď?
Přejedení občas potká každého
Přejedení není vůbec příjemný stav, do kterého se však čas od času dostaneme všichni. Při konzumaci dobrého jídla je totiž někdy těžké myslet na to, aby nám později nebylo těžko. Proto je dobré vědět, co dělat, když se přejím.
- Jděte se projít
- Žvýkejte
- Zvolte bylinky
- Pomoc hledejte v lékárně
Ležet na gauči se vám sice může zdát jako to jediné, co jste schopni ve svém momentálním stavu zvládnou, věřte ale, že jen půl hodinka na čerstvém vzduchu pro vás bude velmi osvěžující. Rozhýbáte svůj metabolismus, který si s velkým množstvím jídla snáz poradí. Navíc ulevíte žaludku a nebude vám hrozit pálení žáhy.
Pokud se nemůžete jít ven vyvětrat, sáhněte alespoň po žvýkačce. Nejen, že tak pomůžete svým zubům, ale žvýkání podporuje práci střev, a dochází při něm tedy k rychlejšímu trávení.
Pokud máte zrovna po ruce mátový nebo fenyklový čaj, můžete zkusit i ten. Dokáže zahnat pocit těžkého žaludku a předejít nadýmání. Pokud jsou pro vás ale bylinky slabé, současná medicína nabízí také řadu možností. Užitečným pomocníkem je Rennie, které ulevuje od pálení žáhy, nebo Iberogast či Pancreolan.
Shrnutí
V první řadě mějte na paměti, že nejlepší možností je přejídání předcházet. Pokud se nepřejíte, nebudete muset bojovat s nepříjemnými následky. Proto se nenechávejte příbuznými přemluvit k větší porci a zbytky jídla v restauraci si klidně nechte zabalit s sebou. Uvidíte, jak to za pár hodin oceníte.
V opačném případě by měli mít na paměti několik rad, abyste věděli, co dělat, když se přejím. Jděte se projít, sáhněte po žvýkačce, pomozte si bylinkami nebo vyzkoušejte přípravky z lékárny.