Recepty

Domácí burčák: zvládnete si ho vyrobit sami! Zkuste naše tipy!

Domácí burčák: zvládnete si ho vyrobit sami! Zkuste naše tipy!

S končícím létem a blížícím se podzimem přichází také doba moštů a burčáků. Je to právě burčák, na který spousta lidí netrpělivě čeká a spousta lidí se ve svých obchodech a stáncích ani nedočká, protože tento velmi oblíbený nápoj mizí z pultů a prodejen rychlostí světla. Nemusíte netrpělivě čekat, zda se na vás dostane řada, protože si ho můžete sami vyrobit z pohodlí domova!

Co budete potřebovat na výrobu

Základní suroviny

Hroznové víno je samozřejmě základem každého burčáku. Můžete si připravit burčák bílý i červený. Záleží jen na chuti jednotlivce a na tom, jak s hrozny naložíte. Hrozny musí být zralé, ale ne přezrálé. Víno nesmí mít žádnou vadu (hnilobu, plíseň). Hrozny vybírejte pečlivě tak, aby vám voněly a nebyly hodně vodnaté. Doporučuje se použít k rozkvašení kousek jablka, nebo trochu burčáku z minulé várky.

Nádoba

Je třeba také připravit nádobu, ve které burčák uskladníte. Nejlepší volbou je skleněná nádoba, ve které lze snadno sledovat aktivitu burčáku. Berte prosím v úvahu, že jakmile se burčák rozkvasí, začne nabývat na objemu. V nádobě by měla zůstat asi 1/3 volného prostoru. Nádoba se nesmí nikdy úplně zavírat. K uzavření můžete použít například víčko, do kterého uděláte pár dírek. 

Pomocníci

Správně by se měly hrozny jen rozmačkat a následně vylisovat. V domácím prostředí si vystačíte s kombinací mixéru a cedníku.

Další přísady

Aby se rozjelo správné kvašení, je třeba burčák dosladit cukrem. Ideální je začít s cca 50 g cukru na 1 kg hroznů.

Výroba burčáku

Příprava

Všechny pomůcky, které budete potřebovat, je třeba umýt důkladně v horké vodě.

Hrozny

Hrozny omyjte ve vlažné vodě, očistěte, odstopkujte a rozmačkejte. Hrozny lze rozmačkat čistou rukou. V případě, že to jde špatně, můžete použít ruční mixér, ale velmi opatrně. Struktura hroznů musí být porušena tak, aby se do šťávy začaly uvolňovat aromatické látky ze slupek. Je třeba také neporušit semínka, aby se nezačala uvolňovat hořká pachuť.

Cukr a kvašení

Pomačkané hrozny promíchejte s cukrem a přemístěte do nádoby, ve které bude burčák kvasit. Nechte ležet 1 den.

Ptáte se

Jaká teplota je vhodná na kvašení?

Obecně platí, že čím vyšší je teplota, tím snadněji se burčák rozkvasí. Ideální je teplota mezi 15 – 25 °C.

Jak dlouho burčák kvasí?

Záleží samozřejmě na druhu kvasinek, množství použitého cukru a teplotě. Jakmile se začne nádoba s burčákem zahřívat, burčák je „ve varu“. Celý proces pak může trvat zhruba 2 – 6 dní.