Pokud jste člověk, který vede aktivní životní styl nebo aktivně sportuje, měli byste mít jasno v tom, jaké druhy sportovních zranění jsou možné a které z nich jsou pojistitelné.
Typy sportovních úrazů
Sportovní úrazy mohou být mnoha typů. K úrazům dochází v tělocvičnách, bazénech a hřištích. Existují případy, kdy zdraví lidé zkolabovali na běžících pásech. Některé sporty jsou ze své podstaty rizikové. Naštěstí většina sportovních úrazů jsou lehké výrony, natažení svalů a odřeniny. Nejlepší způsob, jak snížit zranění, je být opatrný. Vyhněte se zbytečným rizikům. Postupně zvyšujte intenzitu. Mějte plán pro případ, že byste byli zraněni. Identifikujte nemocnice, které můžete rychle navštívit, a lékaře, kteří vás mohou ošetřit. Ujasněte si také, co pojištění zaplatí. S tím souvisí i výběr vaší pojistky. V současné době si můžete sjednat úrazové pojištění online, což vám dá velkou výhodu právě v možnosti porovnání jednotlivých nabídek a v úspoře času.
V současné době je v běžném pojištění léčebných škod povolena jediná výluka související se sportem pro profesionální sportovce, a to i pro rizikové činnosti, jako jsou závody, potápění nebo horolezectví. Většina z nás do této kategorie nespadá, což znamená, že naše zdravotní pojištění pokryje případnou hospitalizaci nebo procedury denní péče v důsledku zranění, i když kvůli sportu nebo způsobenému v tělocvičně.
Pojištění přijde zejména vhod, když je zranění vážnější a vyžaduje hospitalizaci.
Jiná pojištění, jako jsou kritická onemocnění, úrazy nebo cestovní pojištění do zahraničí, zatím nemají stejnou úroveň záruk jako pojištění léčebných nároků. Tato pojištění mají v pojistné smlouvě širší výluky a více upozornění.
Denní odškodné
První pojištění, které byste si měli pořídit, je pojištění léčebných nároků. Všechna tato pojištění zaplatí sportovní zranění, pokud jste hospitalizováni nebo podstoupíte jakoukoli proceduru denní péče. Určuje se obvykle v korunách na den a tato částka by měla pokrývat zejména váš propad příjmů v případě zranění. Spadá do něj denní odškodné, bolestné či hospitalizace.
Tyto smlouvy mají i další věci, kterých byste si měli být vědomi. Například jeden pojistitel požaduje, abyste ho informovali, pokud změníte své povolání, nebo typ sportu, jinak nebude pojistná událost splatná.
Trvalé následky úrazu
Je pojištění, které přijde vhod, pokud si způsobíte úraz po kterém zůstanou doživotní následky. Spadá mezi ně například i utržený vaz v koleni, po kterém se vám sníží hybnost končetiny. Zde ale hodně záleží na tom, jak máte svou pojistku nastavenu. Zatímco u denního odškodného a hospitalizace se počítá ve stokorunách, zde se jde přímo do milionů. Trvalé následky jsou totiž vybaveny tzv. progresí – tedy čím větší úraz a následky, tím více peněz. Chcete-li tedy i z menších úrazů, jako je kolenní vaz, získat rozumné odškodné, nebojte se začínat toto riziko počítat hned od několika milionů. Pojišťovna totiž podle pojistných tabulek může určit, že vaše poškození odpovídá např. 5% poškození těla a z pojistné částky pak dostanete právě oněch 5%.