Mnoho lidí se potýká s tím, že je brzy po jídle opět zachvacují pocity hladu, a to i když právě snědli dostatečné množství nebo dokonce přehršel jídla. Řeč je o takovém hladu, který začíná v žaludku a projevuje se nepříjemným kručením v břiše. Jestliže i vy máte po pár desítkám minut po jídle hlad, je třeba se zamyslet nad tím, co při vašem stravování děláte špatně. Existuje přitom několik faktorů, které mohou přispívat k tomuto jevu. V následujícím článku vám představíme 4 hlavní důvody, proč se může brzy po jídle objevovat pocit hladu.
Nedostatek vlákniny
Vláknina je velmi důležitá složka potravy, pomáhá totiž udržovat pocit sytosti. Pokud vaše jídlo obsahuje málo vlákniny, tráví pak rychleji a hlad se může vrátit o dost dříve, než kdybyste přijali jídlo bohaté na vlákninu. Doporučené denní množství vlákniny je zhruba 25 až 30 gramů, což je zdánlivě málo, ovšem musíte k tomu vybírat vhodné potraviny. Doporučuje se zahrnovat potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou celozrnné obiloviny, semínka a ořechy, luštěniny, ovoce a zelenina.
Vsaďte proto na vydatnou snídani, kdy můžete konzumovat například semínka a ořechy, které si snadno namícháte do tvarohu nebo jogurtu. Dobrou volbou jsou také ovesné vločky.
Nedostatek bílkovin
Za brzkým hladem po jídle může stát také nedostatek bílkovin. Bílkoviny jsou totiž důležité nejen pro podporu svalového růstu, ale i k udržení sytosti. Pokud jíte pokrmy s nedostatečným množstvím bílkovin, může se objevit pocit brzkého hladu. Zahrňte proto do svého jídelníčku potraviny bohaté na bílkoviny, který jsou například maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Vhodné jsou i rostlinné zdroje bílkovin, jako jsou sója, luštěniny a ořechy.
Nadměrné množství jednoduchých sacharidů
Hlad není začarovaný kruh, ovšem skutečně si musíte dát pozor na to, co jíte. Nadměrná konzumace jednoduchých sacharidů, což mohou být nápoje i jídla, jako jsou sladkosti, slazené nápoje a bílá mouka, mohou vést k rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi a následně k jejímu snížení. A právě takové kolísání se poté projevuje pocitem hladu krátké době po jídle. Doporučujeme se proto zaměřit se na konzumaci komplexních sacharidů, jako jsou celozrnné produkty, zelenina a ovoce s nízkým glykemickým indexem.
Nezapomínejte na pitný režim
Voda v těle mimo jiné zajišťuje přepravu důležitých látek a ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Nebudete-li dodržovat dostatečný pitný režim, vaše tělo si bude automaticky říkat o další potravu, protože bude jednoduše prázdné. A k tomu se pravděpodobně přidá i spousta dalším symptomů, kterými je například celková únava či bolest hlavy. Doporučený pitný režim se pohybuje v rozmezí od 2,5 do 3,5 litrů a nejlepší volbou je čistá voda nebo neochucené čaje – doporučit můžeme například vynikající ibiškový čaj, který má příjemně kyselou chuť.