Zdraví

Jak dlouho trvá zalehlé ucho

Jak dlouho trvá zalehlé ucho

Pocit zalehlého ucha může být velmi nepříjemný a omezující. Pokud trvá již několik dní, pravděpodobně si kladete otázku, kdy problémy odezní. V následujícím článku si rozebereme, jaké jsou příčiny, jak se problému rychle zbavit a jak dlouho trvá zalehlé ucho v jednotlivých případech.

Příčiny zalehnutí ucha výrazně ovlivňují délku trvání

Protože zalehlé ucho může mít celou řadu různých příčin, logicky může být různá i doba trvání zalehnutí. Mezi obvyklé příčiny patří následující:

  • Voda v uchu: V některých oblastech vašeho ucha se může zachytit voda nebo pot.
  • Hromadění ušního mazu: Zalehnutí ucha může být způsobeno i ušním mazem, pokud dojde k jeho nahromadění.
  • Infekce ucha nebo dutin: Příčinou může být také infekce v uchu či dokonce v dutinách.
  • Alergie: Některé alergie mohou vyvolat reakci imunitního systému těla, díky které dojde k zalehnutí uší.
  • Změny tlaku vzduchu: Občasně se tělo nedokáže správně přizpůsobit změnám tlaku vzduchu, což způsobí pocit dočasné zalehnutí jednoho nebo obou uší.
  • Trvalá ztráta sluchu: Některé formy ztráty sluchu mohou být v počátečních stádiích velmi podobné zalehnutým uším.

Jak dlouho tedy zalehnutí trvá?

Doba může být velmi variabilní pokud je například na vině zmíněný tlak nebo vodu v uchu, obvykle se sluch vrací do normálu po jednom nebo dvou dnech. Pokud jde o infekci, bude muset odstranění nepříjemného pocitu předcházet její přeléčení, které může trvat i dva týdny. Podobná je situace i v případě alergií, kdy buď zaberou léky tlumící alergické příznaky nebo je nutné čekat na odeznění daného alergenu. Naopak v případě nahromadění ušního mazu je možné vzniklou mazovou zátku odstranit bez jakéhokoliv prodlení.

V každém případě je však nezbytné konzultovat vaši situaci s odborníkem. Zásahy jako čištění uší vatovými tampony nejsou v případě zalehnutí žádoucí. Vždy dejte na diagnózu a doporučení vašeho ošetřujícího lékaře.

Zdroj: Helpingmehear.com