Trápí vás plíseň na rtech a chcete se dozvědět více o možných příčinách rizicích a případné léčbě? Připravili jsme pro vás článek obsahující všechny důležité informace.
Příznaky plísně na rtech
Plíseň na rtech je důsledkem přemnožení kvasinky z rodu Candida nejčastěji v koutcích úst. Nejčastěji se pak projevuje skrze svědění, pálení a praskání v koutcích nebo bílými skvrnami na vnitřní straně rtů či přímo v ústech. V některých případech může navíc infekce zasahovat až do krku, což způsobuje problémy s polykáním.
Mohlo by vás také zajímat: Jak se dělá výplach ucha doma
Příčiny plísňových infekcí rtů
Příčiny vzniku plísně na rtech mohou být různé. Nejčastěji se jedná o:
- Špatně padnoucí či znečištěné zubní protézy
- Chronické sucho v ústech
- Kouření
- Vysoký obsah cukrů v jídelníčku
- Tření koutků úst
- Další zdravotní problémy, které mají vliv na imunitní systém (např. cukrovka)
Léčba a prevence
Přestože plíseň na rtech samozřejmě není ničím příjemným, potěšující je fakt, že je možné ji poměrně snadno léčit. Vždy je nejlepší navštívit s tímto problémem vašeho ošetřujícího lékaře nebo zubaře, který vám doporučí léčbu vhodnou přímo pro váš konkrétní případ. Nejčastěji půjde o různé léčivé masti a v krajních případech se může jednat i o léky.
Jako prevenci je vhodné dodržovat také celou řadu návyků. Zejména je důležité dodržovat hygienu ústní dutiny skrze pravidelné a pečlivé čištění zubů. Čisté byste měli udržovat také zubní protézy. Zároveň jako prevence slouží i neolizování ústních koutků a úplné vynechání nebo alespoň výrazné omezení návyku kouření.
Zdroj: Colgate.com