Zdraví

Plíseň na rtech

Plíseň na rtech

Trápí vás plíseň na rtech a chcete se dozvědět více o možných příčinách rizicích a případné léčbě? Připravili jsme pro vás článek obsahující všechny důležité informace.

Příznaky plísně na rtech

Plíseň na rtech je důsledkem přemnožení kvasinky z rodu Candida nejčastěji v koutcích úst. Nejčastěji se pak projevuje skrze svědění, pálení a praskání v koutcích nebo bílými skvrnami na vnitřní straně rtů či přímo v ústech. V některých případech může navíc infekce zasahovat až do krku, což způsobuje problémy s polykáním.

Mohlo by vás také zajímat: Jak se dělá výplach ucha doma

Příčiny plísňových infekcí rtů

Příčiny vzniku plísně na rtech mohou být různé. Nejčastěji se jedná o:

  • Špatně padnoucí či znečištěné zubní protézy
  • Chronické sucho v ústech
  • Kouření
  • Vysoký obsah cukrů v jídelníčku
  • Tření koutků úst
  • Další zdravotní problémy, které mají vliv na imunitní systém (např. cukrovka)

Léčba a prevence

Přestože plíseň na rtech samozřejmě není ničím příjemným, potěšující je fakt, že je možné ji poměrně snadno léčit. Vždy je nejlepší navštívit s tímto problémem vašeho ošetřujícího lékaře nebo zubaře, který vám doporučí léčbu vhodnou přímo pro váš konkrétní případ. Nejčastěji půjde o různé léčivé masti a v krajních případech se může jednat i o léky.

Jako prevenci je vhodné dodržovat také celou řadu návyků. Zejména je důležité dodržovat hygienu ústní dutiny skrze pravidelné a pečlivé čištění zubů. Čisté byste měli udržovat také zubní protézy. Zároveň jako prevence slouží i neolizování ústních koutků a úplné vynechání nebo alespoň výrazné omezení návyku kouření.

Zdroj: Colgate.com