KrásaZdraví

Zdraví a vitalita na dosah a 7 dalších důvodů proč se začít otužovat

Zdraví a vitalita na dosah a 7 dalších důvodů proč se začít otužovat

S aktivním životním stylem můžete mít zdraví a vitalitu na dosah. Zbývá už jen krůček k opravdu pevnému zdraví a zlepšení vašeho výkonu. Otužování slibuje mnoho výhod pro celkové zdraví, předcházení chronickým nemocem a zlepšování funkce imunitního systému. Patříte-li k choulostivým jedincům a potřebujete přesvědčit, proč je otužování báječný nápad, přečtěte si 7 dalších důvodů, proč se začít otužovat.

Zlepší se vám krevní oběh

Studená voda zlepšuje krevní oběh i pružnost cév. Otužování je tím pádem skvělý způsob, jak předcházet srdečním onemocněním. Ne jedná příručka pro osoby s onemocněním křečových žil proto doporučuje polévání studenou vodou nebo rovnou studenou sprchu.

Bude se vám dobře spát

Otužování zlepšuje kvalitu spánku, snižuje napětí a stres a působí proti úzkosti. Po otužování se vám bude večer mnohem snadněji usínat, zatímco přes den se budete cítit plní energie. Otužovat se tudíž můžete jak po ránu, tak i večer před spaním.

Zlepší se vám nálada

Otužování má vliv na uvolňování endorfinů a dalších hormonů dobré nálady. Stejné účinky má na naše tělo také pohybová aktivita. Když tyto dvě věci spojíte dohromady, špatná nálada u vás nebude mít šanci.

Otužením těla otužíte i ducha

Jak už bylo zmíněno výše, přivykání těla na chlad má vliv na naši náladu, snižuje stres i úzkost. Navíc pomáhá zlepšovat funkci mozku. Otužování lze považovat za způsob, jak si užít přítomný okamžik naplno – pod studenou vodou totiž ani nezvládnete myslet na nic jiného, než na chlad, který vás obklopuje. Brzy zjistíte, že vám otužování pomáhá lépe se soustředit a méně zapomínat. 

Otužování pomáhá s hubnutím

Proces otužování pomáhá zrychlovat metabolismus a spalovat tuky. Například ponoření do studené vody po saunování nebo ledová sprcha po ránu prokazatelně zrychluje látkovou výměnu tuků. Tělo musí pro výrobu tepla vynaložit více energie, takže vám otužování může pomoci shodit nadbytečná kila.

Zlepší se vám zažívání

Otužování má také pozitivní vliv na trávicí procesy. Pocit chladu totiž zrychluje náš metabolismus, což pomáhá současně i při trávení. Když k tomu připočtete vliv na psychiku, není se čemu divit, že se otužováním zbavíte trávicích obtíží.

Budete mít nervy jako z oceli

Otužování je náročné a je k němu potřeba trpělivost a disciplína. Jestliže se přimějete otužovat pravidelně, zocelíte tak svou vůli i vytrvalost, což se vám bude hodit i do běžného života. Odhodlání a silná vůle může být výsledkem každodenního otužování.