KrásaPleť

5 způsobů, jak minimalizovat akné a jizvy – tipy pro 2024

5 způsobů, jak minimalizovat akné a jizvy – tipy pro 2024

Akné je dlouhodobým problémem, který zatěžuje nejen tělo, ale i duši. Vyhráno není ani potom, když akné zmizí. Kolikrát po něm zůstanou nevzhledné jizvy, které dotyčného trápí dál. Naštěstí existují způsoby, kterými lze akné i jizvy po něm minimalizovat. Co všechno lze dělat? 

1. Předcházejte zhoršení akné a vzniku jizev

Pro minimalizaci jizev je důležité vědět, proč tyto jizvy vlastně vznikají. Paradoxně jsou jizvy důsledkem neodborné péče o akné. Největším nešvarem je pak vymačkávání pupínků ve snaze uspíšit jejich hojení. Tímto zásahem akné nejen zhoršíte, nýbrž si zaděláte na jizvy. Při mačkání pupínku dochází k poškození drobných cévek a tkáně v okolí pupínku a tímto se začnou tvořit jizvy. Vlivem tohoto poškození dochází k tak zvanému kolagenovému deficitu a kůže v těchto místech se stává hrubší, sušší a viditelně nerovná. Proto je lepší akné nemačkat a pokožku nedeformovat. Stačí opravdu jen málo k tomu, abyste si vzpomínku na akné nesli celý život.

2. Vsaďte na účinnou profesionální péči

Vždy je lepší s projevy akné i jeho následky bojovat pomocí odborné péče – v tomto případě je namístě vaše akné konzultovat s dermatologem. Jizvy od akné je možné vyplnit kortikoidy, které se aplikují injekční stříkačkou rovnou do jizvy. Kortikoidy částečně zjizvenou tkáň vyplní a vyrovnají ji do úrovně pokožky. Jizva je pak méně viditelná. Jizvy se ale dají také vybrousit pomocí CO2 laseru. Oblíbené je i mikrojehličkování, které podpoří regeneraci pleti.

3. Také domácí péče přináší výsledky

Při výběru kosmetiky pro domácí použití se zaměřte na přípravky s AHA a BHA kyselinami. Ty zmírňují záněty v kůži, sjednocují tón pleti, podporují tvorbu kolagenu a tudíž jsou schopné snížit tvorbu vrásek a odstranit jizvy i zrohovatělou kůži. Pro minimalizaci jizev jsou prospěšné i peelingy, které pleť obrušují, zbavují ji odumřelých buněk a podporují regeneraci. Vhodné jsou dále přípravky s vitamínem C i E. Zapomínat byste neměli ani na dostatečnou hydrataci. Vyhladit, změkčit a zjemnit jizvy po akné dokážou i různé masti. Velmi oblíbené v poslední době jsou silikonové krémy a náplasti, které poskytují jizvě ideální prostředí k jejímu hojení.

4. Stopy po akné a jizvách alespoň na chvíli částečně zamete jejich krytí

Léčba akné a minimalizace jizev trvá nějakou dobu a na viditelné zlepšení je potřeba si počkat. Do té doby je jednou z možností jizvy zakrýt makeupem a dalšími k tomu určenými přípravky. Profesionální vizážisté jizvy často zakrývají tuhým korektorem, který pak už jen zafixují matujícím pudrem.  Jizvy se často barevně odlišují od okolní pleti. Potom je potřeba je sjednotit barevným korektorem. Červenou jizvu neutralizuje zelený korektor, na fialovou jizvu je vhodný žlutý korektor.

5. Na akné se zaměřte komplexně

Protože tvorbu akné ovlivňují hormony, je potřeba péči o aknózní pleť vyvážit po všech stranách. Mnohdy je potřeba zevní péči doplnit i úpravou jídelníčku. Nápomocné jsou i nejrůznější masáže, které pleť prokrvují (doporučeno spíše na jizvy než na zanícené akné).