Cviky a vybaveníZdraví

5 chytrých triků, jak přemoci lenost a dostat se k tréninku

5 chytrých triků, jak přemoci lenost a dostat se k tréninku

Lenost a nedostatek motivace jsou pro mnohé z nás velkým problémem, zejména pokud jde o pravidelné cvičení. Existuje však mnoho rad a doporučení, jak se s leností poprat nebo jak podpořit svou vůli k jednání. Zajímá vás, jak na to? Zde je 5 chytrých triků, které vám pomohou přemoci lenost a dostat se k tréninku.

Zaměřte se na cvičení, které máte rádi

Prvním krokem k překonání lenosti je najít si cvičení, které vás baví. Ideálně pokud již máte s daným cvičením nějakou zkušenost, protože objevování nových věcí vyžaduje větší disciplínu. Pokud se snažíte cvičit nebo sportovat, a přijde vám to nudné nebo nesnesitelné, bude tvorba nového návyku doslova nemožná. Pokud si však najdete cvičení, které vám dává radost a přináší vám uspokojení, bude pro vás snazší se k němu pokaždé dostat nebo z něj přímo vytvořit pravidelný rituál.

Cvičení by vás mělo bavit
Cvičení by vás mělo bavit

Vytvořte si plán a stanovte si cíle

K udržení pravidelnosti ve cvičení vám rozhodně pomůže vytvořit si plán a stanovit si konkrétní cíle. Mějte jasnou představu o tom, čeho chcete dosáhnout a jakým způsobem se k tomu chcete dostat. Pokud si například řeknete, že chcete každý den běhat, stanovte si konkrétní cíl, například běžet 2 km denně po dobu jednoho měsíce. Přijde-li vám to příliš, začněte klidně jen s krátkými procházkami – důležité je, aby si vaše tělo a mysl přivykli na to, že se v danou hodinu nebo denní dobu soustředíte jen na sebe. Tímto způsobem si vytvoříte jasný plán, který vám pomůže udržet se na správné cestě.

Plánujte a stanovte si své cíle
Plánujte a stanovte si své cíle

Náročnost zvyšujte postupně

Nebuďte na sebe z počátku příliš přísní. Pokud nejste zvyklí na pravidelné cvičení, není třeba se hned přetěžovat na maximum. Začněte pomalu a postupně zvyšujte náročnost cvičení i jeho délku. Pokud se budete snažit rychle dosáhnout svých cílů, může to vést k vyhoření nebo zranění. Naopak pokud postupně zvyšujete náročnost, můžete pozorovat své výsledky a budete se tak moci snáze zlepšovat a posouvat kupředu.

Náročnost zvyšujte postupně
Náročnost zvyšujte postupně

Najděte si parťáka na cvičení

Cvičení o samotě vyžaduje silnou motivaci. Pokud však začnete s někým jiným, ideálně zkušenějším, může být cvičení rázem více motivující a zábavnější. Najděte si proto parťáka na cvičení, se kterým budete moci sdílet své zážitky a dosahovat společných cílů, případně se od něj můžete učit. Když máte někoho, kdo vás podporuje a povzbuzuje, může to být dokonce inspirující.

Najděte si parťáka na cvičení
Najděte si parťáka na cvičení

Inspirujte se

Jestliže vedle sebe nemáte nikoho, kdo vás motivuje, můžete například sledovat inspirující příspěvky na sociálních sítích, přečíst si o příbězích lidí, kteří dokázali překonat strach z neúspěchu a dosáhli svých cílů. Pomoci vám může také větší informovanost o správné výživě a konkrétním druhu cvičení. Dostatečná inspirace vás bude motivovat ke cvičení.

Na sociálních sítí je spousta inspirace
Na sociálních sítí je spousta inspirace