Výživa a doplňkyZdraví

5 nejčastějších mýtů o sladkostech: Pravda o cukru a vlivu na vaše zdraví

5 nejčastějších mýtů o sladkostech: Pravda o cukru a vlivu na vaše zdraví

Sladkosti jsou oblíbeným požitkem mnoha lidí po celém světě, a to nejen dětí, ale i dospělých či seniorů. Existuje ovšem mnoho mýtů o sladkostech, které se často šíří a mohou vést ke špatným rozhodnutím, což má poté negativní dopad na zdraví a kondici. V tomto článku se proto podíváme na 5 nejčastějších mýtů o sladkostech a prozradíme vám pravdu o cukru a jeho vlivu na zdraví.

#1 Cukr je škodlivý pouze pro zuby

Přílišná konzumace cukru má na zuby negativní dopad, v tom se tento mýtus nemýlí. Není to všem jediný problém, který cukr ve sladkostech způsobuje. Negativní vliv má nadměrná konzumace cukru také na další oblasti lidského organismu. Může vést například k řadě zdravotních problémů, a to včetně obezity, srdečních chorob a cukrovky.

Sladkosti jsou častým důvodem vzniku zubního kazu
Sladkosti jsou častým důvodem vzniku zubního kazu

#2 Sladkosti bez cukru (sugar free) jsou zdravé

Pravdou je, že ne všechny sladkosti obsahují cukr ve formě, kterou známe. Na trhu se v poslední době čím dál častěji objevují takzvané sugar-free potraviny, které ovšem namísto cukru obsahují umělá sladidla, která mohou mít rovněž negativní dopad na zdraví. Mezi ty patří například sukralóza nebo aspartam. Tyto látky jsou sice mnohdy považované za bezpečné pro konzumaci a mají i nízkou kalorickou hodnotu, což při dietě oceníte, ovšem nadměrná konzumace umělých sladidel bývá spojována se zvýšením rizika vzniku některých zdravotních problémů.

Namísto sladkostí si dejte raději zeleninu nebo ovoce
Namísto sladkostí si dejte raději zeleninu nebo ovoce

#3 Cukr není návykový

Sladkosti jsou chutné a mnoho lidí má tendenci se k nim vracet nebo to s jejich konzumací přehánět. Pravdou totiž je, což dokazují i mnohé studie, že cukr má potenciál k závislosti podobný jako některé drogy. Dlouhodobá konzumace cukru podle některých vědců vede dokonce k trvalým biologickým změnám v mozku. Je třeba si přiznat, že příliš mnoho cukru může být pro naše zdraví škodlivé.

Je mýtus, že cukr není návykový
Je mýtus, že cukr není návykový

#4 Cukr je jedinou příčinou diabetu

Diabetes neboli cukrovka představuje poruchu metabolismu cukrů. Příčinou této nemoci přitom může být mnoho faktorů, tudíž je mýtus, že by byl cukr jedinou příčinou. Cukrovka rozhodně nevzniká jako přímý důsledek pravidelného vysokého příjmu cukru. Stěžejní roli v tomto onemocnění sehrává spíše celková obezita v důsledku nerovnováhy mezi příjmem a výdejem energie.  

Průmyslově zpracované cukry mají negativní dopad na krevní tlak
Průmyslově zpracované cukry mají negativní dopad na krevní tlak

#5 Želatinoví medvídci jsou skrze obsah želatiny zdraví

I tohle je bohužel velký mýtus. Želatina je sice skrze své účinky prospěšná, protože prokazatelně zlepšuje stav kloubů a kostí, ovšem v gumových medvídcích jí najdete tak málo, že je její množství zcela zanedbatelné. Navíc není ve sladkostech obsažená v patřičné kvalitě. Pokud byste jedli gumové medvídky s tím, že chcete želatinu přijmout alespoň v minimální doporučené dávce, dostali byste do sebe velké množství energie, což by veškeré její příznivé účinky doslova pohřbilo. 

Ani gumoví medvídci nejsou zdraví
Ani gumoví medvídci nejsou zdraví