KrásaKrása a módaPleť

Med na akné: účinky medu a 3 tipy na jeho použití

Med na akné: účinky medu a 3 tipy na jeho použití

Med je jednou z alternativních možností léčby akné, a to díky antibakteriálním účinkům, které má. Proč a jak ho používat, se dozvíte v tomto článku.

  • Účinky medu
  • Na jaký typ akné je vhodné med použít?
  • Vliv účinků medu na jizvy
  • Medové masky

Účinky medu

Akné je způsobeno infekcí a ucpáváním pórů, a to zejména přebytečným kožním mazem, který se v pórech usazuje. Vliv na tvorbu akné má také hormonální nerovnováha nebo dědičnost. Vzhledem k antibakteriálním účinkům medu, je vhodné ho používat i na pleť. Je však potřeba dbát na to, aby se jednalo o nezpracovaný med, který má mnohem menší nebo žádné požadované antibakteriální účinky.

Na jaké akné je med vhodný?

Med je vhodný zejména na nejvíce zanícené a začervenalé pupínky. Nanesení medu postižená místa zklidní a vysuší přebytečný hnis v těchto místech, což zrychlí celý proces hojení. Med ovšem ale nebude fungovat jako klasické lepicí proužky na sloupání černých teček z nosu.

Vliv účinků medu na jizvy po akné

Vzhledem k tomu, že med je účinný právě nejpostiženější místa a urychluje celkovou dobu hojení akné, může mít vliv také na případné vytvoření jizvy po akné nebo hyperpigmentaci. Pokud máte však již zcela zahojené jizvy po akné, med na tyto jizvy nebude mít žádný léčebný vliv.

Medové masky

Pokud chcete obličeji dodat kompletní kúru s medem, vyzkoušejte jednu z následujících masek na obličej. Vždy masku nezapomeňte pořádně opláchnout.

Med + jogurt

  1. Smíchejte půl jogurtu se dvěma lžícemi medu.
  2. Naneste na obličej a nechte uschnout.
  3. Po uschnutí smyjte

Med + banán

  1. Rozmačkejte banán a smíchejte ho se lžící medu.
  2. Naneste na obličej a nechte působit 10 minut.
  3. Poté důkladně umyjte.