Zdraví

5 nejčastějších duševních poruch: Dotýkají se i vás?

5 nejčastějších duševních poruch: Dotýkají se i vás?

Nemocné nemusí být vždy jen naše tělo, ale nemocná může být i naše duše. Nevýhodou je, že tato nemoc často není na první pohled vidět. Duševní nemoci přehlížíme my i naše okolí. Co s tím? Pojďme si představit 5 nejčastějších duševních poruch, se kterými se v našem životě můžeme setkat.

Depresivní porucha

Slovo deprese je v dnešní době poněkud nadužívané. Často prohlašujeme, že máme depresi, ale přitom jen cítíme smutek nebo krátkodobou nepohodu.

Deprese jako taková je však závažný stav, kdy smutek, apatie a nepohoda trvá už příliš dlouho. Člověk má negativní myšlenky, vše vidí černě, nic se mu nechce a není schopen normálně fungovat.

Deprese patří do rukou lékaře, a to především tehdy, když se jedná o depresi těžkou a dotyčný člověk ztrácí chuť žít nebo trpí halucinacemi a bludy. Depresi je vhodné léčit léky (antidepresivy). Nedílnou součástí léčby bývá i psychoterapie.

Poruchy úzkostné

Úzkostí někdy trpěl každý z nás (úzkostnými poruchami trpí přibližně 10 % populace). Často se u lidí vyskytují nejrůznější fobie. Co s tím? S úzkostmi je třeba pracovat, strachům se postavt. Rozhodně není dobré se pořád něčemu vyhýbat.

Obsedantně-kompulzivní porucha

Obsedantně kompulzivní porucha neboli OCD je spojena s nutkavou potřebou něco udělat. Z vtíravé myšlenky se stává nutkavé jednání, které negativně ovlivňuje život jedince. Člověk musí například dvacetkrát zkontrolovat, zda zamkl dveře nebo vypnul žehličku. Někteří lidé mají nutkavou potřebu mýt si neustále ruce.

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy se obvykle týkají mladých dívek, ale nevyhýbající se ani mužům nebo lidem v pokročilém věku. Mezi formy poruch příjmu potravy patří mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání. Různé formy mohou existovat i v kombinaci.

Poruchy osobnosti

Poruch osobnosti existuje velké množství. Nejedná se o duševní nemoc jako takovou, ale spíše o vlastnosti a charakterové rysy člověka, které dotyčnému (a jeho okolí) komplikují život. Zatímco někteří lidé mají podivínské chování, jiní se chovají bezcitně nebo pasivně agresivně. Častá je narcistická porucha osobnosti nebo emočně nestabilní porucha osobnosti. Pokud ve svém okolí máte někoho s poruchou osobnosti, zcela jistě by mu prospěla návštěva psychoterapeuta.