Trápí vás po jídle nadýmání a necítíte se dobře? Jestliže po obědě či jiném chodu vnímáte jakousi těžkost, není třeba se hned obávat, že jste snědli něco zkaženého. Pravděpodobnější je spíše špatná kombinace jídel, která jsou těžká a pro tělo hůře stravitelná, což vám pochopitelně ubírá energii. Každá potravina si žádá jiný typ trávicích enzymů i dobu trávení a nepříjemné pocity tak může vyvolat mix chemických látek. Chcete vědět, která jídla kombinovat? Pak si nenechte ujít článek se 3 tipy, jak správně kombinovat potraviny pro maximální výkon a energetickou rovnováhu
Které kombinaci potravin se raději vyhnout?
Spousta receptů se předává z generace na generaci a v mnoha domácnostech jsou tak zažité, že by vás ani nenapadlo tato jídla považovat za hříšná. Opak je však pravdou. Důkazem jsou například oblíbené brambory s máslem, které však mají vysoký glykemický index. Kvůli tomu tělo máslo (respektive obsažený tuk) nevyužívá jako zdroj energie, ale uloží jej do organismu.
Dalším příkladem jsou také mořské ryby s brukvovitou zeleninou. Ryby z moře se pyšní vysokým obsahem jódu, avšak pokud si k rybě dopřejete zároveň například brokolici nebo květák, vstřebatelnost jódu do organismu se výrazně omezuje, což je velká škoda.
3 tipy, jak správně kombinovat potraviny
Nyní se podívejme na pár jednoduchých pravidel pro kombinování potravin.
Zelenina nemá žádná omezení
Zeleninu s nízkým obsahem cukrů (celer, cuketa, mangold, zelí atd.) a vysokým obsahem vody můžete kombinovat téměř s čímkoli. Syrová zelenina je neutrální, a tak pro ni neplatí žádná omezení. K jídlu ji můžete podávat jako salát nebo přílohu namísto brambor, rýže a jiných druhů příloh.
Luštěniny a obiloviny
Luštěniny můžete bez obav kombinovat se zeleninou či škroby, protože luštěniny samy o sobě již nějaké škroby obsahují. Ideální kombinací je například třetina luštěnin a dvě třetiny obilovin. Pozor si dejte na kombinaci luštěnin a vajec nebo masa, která je hůře stravitelná.
Ovoce oddělte podle druhu
Ovoce rozdělte podle druhu na kyselé a sladké. Využít jej můžete například při přípravě ovocného salátu nebo smoothie. Pozor na kombinaci pomerančů s banány, protože kyselé ovoce se sacharidy způsobuje nadýmání. Do smoothie je vhodná kombinace ovoce a listové zeleniny, doplnit jej můžete také různými semínky a ořechy.
Jak předcházet únavě po jídle?
Základním pravidlem je nahradit jednoduché sacharidy ve stravě (takzvané cukry) za komplexní sacharidy. Dále se snažte v jídle omezit množství tuků, což se týká zejména smažených jídel, tučného masa, zeleniny potopené v oleji či tučných salátových zálivek. Do jídel zařaďte hodně vlákniny v podobě zeleniny a celozrnných potravin a vyvarujte se také zbytečně tučným pokrmům z fastfoodu.