Cviky a vybaveníZdraví

2 jednoduché cviky na posílení zad a prevenci bolesti

2 jednoduché cviky na posílení zad a prevenci bolesti

Bolest zad je běžným problémem mnoha lidí, a to ať už sedíte celý den u počítače v práci nebo provádíte těžkou fyzickou práci. Existuje však několik jednoduchých cviků, které vám mohou pomoci posílit svaly zad a snížit tak riziko bolesti. Při cvičení se zároveň odreagujete, což bude mít pozitivní dopad i na vaši mysl. V tomto článku se zaměříme na dva takové cviky, čtěte dále.

Prkno

Prkno neboli plank, jak tento cvik možná znáte, vám pomůže nejen posílit střed těla a zlepšit držení, ale současně má příznivý vliv i na snížení bolesti zad a krční páteře. V podstatě jde o jeden z nejefektivnějších cviků, který můžete provádět takřka kdekoliv, nepotřebujete k němu totiž žádné vybavení ani pomůcky. Stačí si jen lehnout na podlahu s rukama položenýma na zemi pod rameny. Následně zvedněte tělo a opřete se na předloktích a špičkách nohou. Tuto pozici se snažte držet alespoň půl až 1 minutu a náročnost postupně zvyšujte. 

Správně provedený plank
Správně provedený plank

Dřepy

Hluboké dřepy jsou dalším jednoduchým cvikem, který účinně pomáhá zlepšovat stabilitu těla. Zároveň dřepy zpevňují svaly zad a mohou tak příznivě ovlivnit stabilizační systém páteře, což se projeví snížením bolesti. A jak je správně provádět? Stoupněte si s nohama rozkročenýma na šířku ramen a dlaně mějte složené před hrudí. Následně se pomalu snažte ohnout v kolenou a posadit se na imaginární židli. Opakujte po několika sériích.

Hluboké dřepy pomáhají od bolesti zad
Hluboké dřepy pomáhají od bolesti zad

Rada závěrem

Výše jsem uvedli dva jednoduché cviky, které vám mohou pomoci posílit svaly zad a snížit riziko bolesti. Je však důležité dodržovat správnou techniku a začínat s nižší intenzitou a postupně, aby se předešlo zraněním. Pokud dlouhodobě trpíte bolestí zad, konzultujte raději s odborníkem (například s fyzioterapeutem), zda jsou tyto cviky vhodné právě pro vás. Od bolesti vám pak mohou pomoci také masáže.

Od bolesti vám mohou pomoci také masáže
Od bolesti vám mohou pomoci také masáže