KrásaVýživa a doplňkyZdraví

10 potravin, se kterými připravíte zdravou snídani pro hubnutí

10 potravin, se kterými připravíte zdravou snídani pro hubnutí

Snídaně je individuální záležitost. Zatímco někdo si bez ní nedokáže představit ráno, jiný snídá až v práci a leckdo dokonce nesnídá vůbec. Vyvážená snídaně vám přitom dokáže dodat energii na celé dopoledne a doslova vám tak změní den. Víte, které potraviny byste měli snídat, pokud se snažíte zhubnout? S tím vám pomůže dnešní článek. Máme pro vás totiž tipy na potraviny, se kterými připravíte zdravou snídani pro hubnutí. 

Začněte den snídaní

Proč byste vůbec měli snídat? Říká se, že snídaně je základ dne. Nepovažujte ji ale za klíč k vašemu úspěchu při shazování kil, tím není ani žádný jiný denní pokrm, nýbrž zdravě nastavený energetický příjem v průběhu celého dne a dostatek pohybu. Pojďme se ale podívat na to, co se s vaší dietou může stát, pokud snídani vynecháte. 

 • Bez snídaně vás odpoledne a večer mohou přepadnout chutě na sladké či jiné pochutiny.
 • Bez snídaně dostatečně nenaplníte váš denní energetický příjem.
 • Když se ráno nenasnídáte, o to více se pak najíte v pozdních hodinách.
 • Bez snídaně se může stát, že při práci, studiu či při sportu nemáte dostatek energie.
Zaveďte doma společnou snídani
Zaveďte doma společnou snídani

Nesnídáte? Zkuste to postupně

Máte pocit, že do sebe po ránu nedostanete nic víc než hrnek čaje nebo kávy? Začněte postupně. Nejen v začátcích je dobré nachystat si jídlo den dopředu, protože ráno zkrátka nemusí být dostatek vůle. Naplánujte si jídlo, na které budete mít chuť a které máte rádi, ideální kombo je například celozrnný toast s avokádem a vejci. Jestliže je to pro vás příliš, stačí, když se vám povede ráno vstanout o pár minut dřív a sníst alespoň malý banán. Postupně pak každý den přidávejte mléčné výrobky, pečivo, ovesné vločky, různá semínka a další potraviny, které doporučujeme níže.

U snídaně si můžete číst
U snídaně si můžete číst

10 potravin, se kterými připravíte vyváženou snídani

Poskládat si ráno chutnou a nutričně vyváženou snídani může být docela oříšek. Obzvláště, pokud ráno spěcháte. Proto jsme pro vás připravili tipy na potraviny, po kterých ráno stáhnout, chcete-li mít dostatek energie a současně si hlídáte váhu. 

 1. Chia semínka – jsou jedním z mála rostlinných zdrojů omega‑3 mastných kyselin, kterých bývá ve stravě nedostatečné množství. Obsahují navíc vysoký podíl vlákniny, takže v žaludku zaberou spoustu místa, a přitom jsou chudé na kalorie. 
 2. Avokádo díky svému složení a obsahu zdravých tuků jde o jednu z nejlepších snídaňových potravin vůbec. Zároveň je dobrým zdrojem vitamínů a minerálních látek.
 3. Žitný chléb – obsahuje více vlákniny, minerálních prvků a vitamínů než běžné pečivo, navíc je díky přírodní fermentaci žitné mouky pomocí kvasinek také lépe stravitelný.  
 4. Cottage sýr – jde o vynikající zdroj bílkovin a vápníku a skvěle se hodí k výše zmíněnému žitnému toastu. Připravit si jej ale můžete i na sladko.  
 5. Ovesné vločky – patří mezi nejzdravější potraviny, které jsou zdrojem vlákniny. Díky tomu vás například vločková kaše zasytí na dlouhou dobu a dodá vám potřebnou energii. 
 6. Tofu – je oblíbenou náhražkou masa ve veganských a vegetariánských pokrmech, avšak současně jde o potravinu bohatou na bílkoviny a vitamíny skupiny B.
 7. Vejce – jsou doslova nabité kvalitními bílkovinami, navíc plné vitaminů a cenných minerálních látek. Rovněž tvoří vynikající kombinaci s celozrnným pečivem. 
 8. Banán – máte-li rádi sladké snídaně, pak doporučujeme například ovesnou kaši s banánem. Nenajdete v něm sice příliš moc bílkovin, za to vám poskytne vlákninu a spoustu důležitých vitamínů a minerálů.   
 9. Řecký jogurt – do vaší snídaně dostane potřebné množství kvalitních bílkovin.
 10. Mandle – jsou jedny z nejhodnotnějších druhů ořechů. 
Řecký jogurt s vločkami jsou ideální kombo
Řecký jogurt s vločkami jsou ideální kombo