Výživa a doplňky

Sušená syrovátka a její vliv na růst svalů

Sušená syrovátka a její vliv na růst svalů

Uvažujete nad užíváním sušené syrovátky a zajímá vás její vliv na budování svalů? V následujícím článku si rozebereme všechny informace, které vám přinesou potřebný rozhled v dané oblasti.

Syrovátka jako zdroj bílkovin?

Syrovátka bývá často propagována jako skvělý zdroj bílkovin. Její využití ve fitness a zdravém životním stylu je skutečně vhodné, ale je nutné vzít v potaz že v samotné syrovátce se zastoupení proteinů pohybuje kolem 10-15 %. Naopak vyskytuje se v ní velmi významné množství laktózy. V zásadě tedy podání sušené syrovátky v klasické podobně nepřináší nikterak úžasný zdroj bílkovin.

Vsaďte raději na syrovátkové proteiny

Naopak naprosto jiná je situace v rámci syrovátkových přípravku určených přímo pro nabírání svalů. U izolátů nebo koncentrátů se může dostat zastoupením bílkovin až k hodnotám kolem 90 %. Navíc jsou samozřejmě vyrobeny tak, aby se eliminovalo množství přítomné laktózy, takže jejich vstřebatelnost je na velmi vysoké úrovni.

Mohlo by vás také zajímat: Jak namíchat protein

Jiné benefity sušené syrovátky

I přes výše zmíněné okolnosti však syrovátka může mít pozitivní přínosy a její zařazení do jídelníčku dává v mnoha ohledech smysl. Zejména je vhodná pro dodání celé řady vitamínů a minerálů. Navíc prospívá také správné funkci střev. Pokud ji tedy nechcete konzumovat primárně za účelem nárůstu svalové hmoty, jistě z ní můžete vytěžit opravdu hodně benefitů.

Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov