Krása

Rokoko – účesy

Rokoko – účesy

Rokoko je umělecký styl 18. století. Propsal se nejen do všech oblastí umění, tedy do architektury, malířství i sochařství, ale i do módy a účesů. Jak rokokové účesy vypadaly?

Rokoko navazuje na baroko

Rokoko je pokračováním baroka, nevzniká nový umělecký sloh. V umění platí, že se stávající objekty dekorují rokokovým ornamentem. Tento styl působí velmi hravě až frivolně, je vysoce dekorativní, až notně přemrštěný.

Provázanost s barokem je v oblasti účesů patrná především v tom, že se stále používají paruky. Do těch se vplétaly šňůry perel, diadémy a nejrůznější přívěsky. Paruky ovšem neměly za účel dodat svému nositeli zdobnou pokrývku hlavy, ale i zakrýt různé fyzické nedostatky.

Ovšem pozor, historické či spíše historizující filmy vypěstovaly v běžné veřejnosti v tomto směru mylný dojem. Pakliže by se totiž jejich scénáristé skutečně drželi historických předloh, nemohli by postavám přisoudit paruky v bílé barvě.

Tehdejšími prostředky, jež rozhodně nezahrnovaly moderní odbarvovače, vytvořit totiž nešly. Nechávaly se tedy v původních odstínech. Barevná nejednotnost se maskovala pudrováním.

Rokokové účesy zdobí mnohé doplňky

Účesová móda tehdejší doby je náročná a opulentní. V módě jsou dlouhé vlasy. Ostatně na účesy je potřeba skutečně mnoho „materiálu“. Dámy si nechávají své kadeře vyčesávat do závratných výšek. Aby taková vlasová kreace vůbec držela tvar, je nutné ji zpevnit drátěnou konstrukcí.

Používají se v hojné míře též příčesky, vyrobené buď z lidských vlasů, případně též z koňských žíní. Do účesů se vplétají nejrůznější extravagantní ozdoby.

Na hlavách tehdejších dam tak bylo možno spatřit skutečně mnohé. Za všechny krátký výčet doplňků:

  • klasické mašle
  • miniaturní zahrádky
  • umně zapletené sošky
  • modely plachetnic

Lze tedy říci, že rokoko bylo v oblasti účesů naprosto přelomové a vytvořilo něco, co dosud nemělo obdoby. A přiznejme si, zřejmě již kromě extravagantních počinů z módních mol mít ani nebude. Ostatně již současníci nositelek oněch výstředních vlasových trendů neváhali na adresu dam vtipkovat o nutném zvětšování dveří.