Krása

Jak vyživit suché vlasy

Jak vyživit suché vlasy

Pokud se pravidelně odbarvujete, nejspíš budete znát věčný boj plavovlásek, kterým ke zlaté kštici pomohla místo přírody chemie: Suché vlasy. Některé ženy však trpí suchými vlasy i přesto, že své vlasy žádnou chemií nezatěžují. Jak si s nimi poradit?

Jak se starat o suché vlasy

Pokud se peroxidu vyhýbáte, příčinou suchých vlasů může být nesprávná funkce mazových žláz. Vlasové vlákno pak jednoduše nemá dostatek přirozené výživy. Přispět k vysušení vaší kštice navíc mohou i vnější vlivy jako mráz, suchý vzduch nebo horko a vliv slunce.

Jestliže můžete, konvenční barvy si odpusťte. Pomoci vám ale může henna, pakliže si nechcete nebo nemůžete nechat přirozený odstín. Kromě odbarvovače byste se v rámci řešení suchých vlasů měla vyhnout i nadměrnému teplu ve všech podobách, to znamená fénování, žehlení i kulmování.

Po umytí je nedrhněte ručníkem a nechte je přirozeně uschnout na vzduchu. Pro rozčesávání si místo obyčejného hřebenu či kartáče pořiďte ideálně ten s kančími štětinami. Ten dokáže vlasy šetrně rozčesat, ale postará se i o rovnoměrnou distribuci mazu.

Vlasy je potřeba dále adekvátně vyživit „zevnitř“. Pro dokonalou hřívu byste ve stravě měla mít dostatek bílkovin a esenciálních mastných kyselin. Ve vašem jídelníčku musí být zastoupeno železo, zinek, vitamíny skupiny B, vitamín D a samozřejmě i voda.

Jakou kosmetiku používat

Samozřejmostí by se pro vás mělo stát používání kosmetiky určené přímo pro péči o váš typ vlasů. K nejefektivnějším kondicionačním látkám patří silikony. V dnešní době jsou tyto složky poněkud démonizované, ale vašim vlasům neuškodí, pokud je budete používat s mírou.

Chcete se silikonům přece jen vyhnout a vrátit svým vlasům hebkost, zdravý vzhled, sílu a lesk přírodní cestou? Alternativou pro vás mohou být také oleje. Suché kštici svědčí především ten ricinový, arganový, mandlový či avokádový. Sáhnout můžete samozřejmě po kosmetických přípravcích, případně po oleji v přírodní podobě. Pak si vyberte ten, který je lisovaný za studena, ideálně v bio kvalitě.

Spektrum dostupných přípravků je však v běžných drogeriích i na internetu mnohem širší. Uživatelkami poměrně hojně doporučovaná je například kúra Olaplex. Tu využijete i na vlasy poškozené barvením, tónováním a odbarvováním.

Ale pozor, pokud vaše suché vlasy dojdou až do fáze vážnějšího poškození v podobě roztřepených konečků, v zásadě platí, že jednou zničené vlasy už nelze zacelit. Nevyhnete se jejich ostříhání.