KrásaMóda

Vytvořte si udržitelný podzimní šatník: Jak nakupovat s ohledem na planetu

Vytvořte si udržitelný podzimní šatník: Jak nakupovat s ohledem na planetu

Pravděpodobně už jste také přemýšleli o obměně podzimního šatníku a jste připraveni na chladnější počasí. Aktuální doma však klade důraz na udržitelnost a ekologii. Ruku na srdce, můžete říct, že je váš šatník alespoň z části udržitelný či etický? To vše zahrnuje nejen samotné oblečení, ale také způsob, jakým nakupujeme. Pokud z ní vaše odpověď ne nebo si tím nejste jistí, čtěte dále. Vytvořte si díky návodu udržitelný podzimní šatník a získejte tím příležitost podílet se na ochraně planety.  Jak tedy nakupovat s ohledem na planetu a přitom si užít podzimní módu?

Upřednostňujte kvalitu před kvantitou

Klíčem k udržitelnému šatníku je upřednostnit kvalitu před kvantitou. Namísto toho, abyste si koupili několik levných kousků, které se rychle opotřebují a musíte je často nahrazovat, investujte do trvanlivých a kvalitních oděvů, jež vám budou sloužit delší dobu. To nejenže ušetří vaši peněženku, ale i životní prostředí, protože pak méně oblečení skončí na skládkách.

  • Vyšší investice si budete vážit. Je prokázáno, že pokud se mezi mnoha levnými kusy oblečení v šatníku objevuje jeden dražší, pak po něm ženy sahají častěji a pečují o něj, aby dlouho vydržel.
  • Cost per wear. Už jste o tomto termínu slyšely? Znamená to cena za jedno nošení a částečně to souvisí s výše uvedeným tvrzením. Dražší kousky oblečení mají v konečném důsledku nižší cenu za jedno nošení než levné a nekvalitní, protože si je oblečete častěji a navíc vám déle vydrží.
Nakupujte méně oblečení, zato vsaďte na kvalitní kousky
Nakupujte méně oblečení, zato vsaďte na kvalitní kousky

Oblečení z druhé ruky 

Nakupování v second handech, outletech a buticích s vintage módou je skvělým způsobem, jak podpořit udržitelný šatník. Tím, že dáte starým kouskům nový život, snižujete potřebu výroby nového oblečení a do jisté míry zabraňujete tomu, aby staré kousky končily na skládce. 

  • Obchody s vintage módou nabízí možnost, jak najít originální a unikátní kousky, které se liší od běžného masově vyráběného zboží.

Vsaďte na etické a ekologické značky – které to jsou?

Pokud kupujete nové oblečení, zaměřte se na etické a ekologické značky. Tyto značky se obvykle snaží minimalizovat negativní dopady na životní prostředí a zároveň zajistit spravedlivé pracovní podmínky pro své zaměstnance. Při výběru takových značek pomáháte podpořit udržitelnější průmysl módy. Jedná se například o tyto značky:

  • Bohempia
  • COPE 
  • MOLO7
  • Oska
  • Etico

Minimalismus a capsule šatník

Minimalismus je filozofií, která zdůrazňuje jednoduchost a minimalizaci spotřeby. Při tvorbě podzimního šatníku můžete tento přístup zvážit a pořiďte si jen to, co skutečně potřebujete. Pokud se obáváte, že kousky nebudete mít s čím kombinovat, vytvořte si capsule (kapsulový) šatník, inspiraci najdete i u nás na blogu. Tím snížíte svou ekologickou stopu a zároveň budete mít jistotu ověřených a slušivých kombinací oblečení.

Inspirujte se v minimalismu a vytvořte si minimalistický šatník
Inspirujte se v minimalismu a vytvořte si minimalistický šatník