Zdraví

Vysoký REM spánek: nutnost nebo zbytečný luxus?

Vysoký REM spánek: nutnost nebo zbytečný luxus?

Spánek je pro náš život velmi důležitý, není ale spánek jako spánek. Pokud spíme špatně, může se to neblaze podepsat na celém našem zdravotním stavu i na kvalitě našeho života. Pokud v průběhu noci nezažíváme vysoký REM spánek, můžeme se budit nedostatečně odpočatí.

Co je REM spánek

Název REM pochází z anglického rapid eye movement čili rychlé pohyby očí. V této fázi spánku se nám zdají sny a v důsledku toho se naše oči za zavřenými víčky velmi rychle míhají ze strany na stranu. To, že si ráno vaše sny nepamatujete neznamená, že se vám nezdají. Každý z nás v noci sní. Bez snové fáze spánku by totiž nebyl spánkový cyklus kompletní.

K čemu REM spánek potřebujeme

REM fáze spánku je nejhlubší. To znamená, že během ní spíme nejtvrději. Zjednodušeně lze říct, že v REM fázi skutečně naše tělo odpočívá. Naše svaly jsou zcela zrelaxované, zatímco mozek je paradoxně velmi bdělý. Vzbuzení během REM fáze vede k pocitu nevyspání, protože to znamená vytržení z příliš hlubokého spánku.

Vysoký REM spánek

REM fáze je jednou ze čtyř fází spánkového cyklu. Celý cyklus trvá zpravidla 90 minut a za jednu noc bychom měli projít ideálně pěti celými cykly. Jedna REM fáze trvá v rozmezí 18 a 23 minut. Delší REM fáze je obvykle ráno, a právě během ní se nám zdají sny, které si po probuzení pamatujeme. Pokud strávíte v REM fázi dostatek času, budete se cítit odpočatí. V opačném případě budete pociťovat následky nevyspání v průběhu celého dne.

Shrnutí

Udělejte ze spánku svou prioritu. Jde o jednu z nejdůležitějších věcí, které ovlivňují váš život. Ubrat můžete prakticky kdekoli, u spánku se vám to ale zásadně nevyplatí. Pokud nechcete za pár let řešit závažné problémy, věnujte spánku pozornost. Zaměřte se na to, jak spát kvalitně, a podnikněte nutné kroky k tomu, aby vám váš spánek dával co nejvíc.