Zima je tu a s ní i vlna respiračních nemocí. Hojně se šíří nejen běžné nachlazení a chřipka, ale samozřejmě i koronavirus. Nová mutace koronaviru, která vtrhla do České republiky, se šíří velmi rychle. Naštěstí však není až tak nebezpečná. Chytit ji však stejně nechcete. Jak se chránit?
Podpořte imunitu a dodržujte hygienu
Chcete-li snížit možnost nákazy koronavirem, zaměřte se na prevenci. V lékárně si kupte vitamín C a D. Hodně choďte ven, pokud je to možné, otužujte se. K oslabení organismu přispívá i nedostatek spánku a dlouhodobý stres. Naučte se tedy odpočívat, relaxovat a zůstat v klidu.
Myjte si dostatečně často ruce (po návratu z venku, po použití toalety, před jídlem) a pokud si zrovna ruce umýt nemůžete, používejte bezoplachové dezinfekční gely. Vyrábějí se i v malých praktických baleních, takže je můžete vzít kamkoliv s sebou.
Nedotýkejte se neumytýma rukama obličeje. Čas od času dezinfikujte kliky, klávesnici počítače nebo mobilní telefon; zkrátka věci, na které často saháte.
Vyvarujte se kontaktu s nemocnými lidmi
Nezůstávejte doma, ale raději než na procházku do obchodního centra, vyrazte ven do přírody. Snažte se trávit co nejméně času v uzavřených prostorech, kde se vyskytuje velké množství lidí. Pokud už do obchodu nebo k lékaři musíte, vezměte si roušku.
Jsou-li nemocní vaši příbuzní nebo přátelé, odložte návštěvu u nich na pozdější dobu. Nevadí, že mají pouze rýmu, nikdy nevíte zda nemohou mít covid a zda by u vás projevy nemoci nebyly o mnoho horší.
Partner je nemocný. Co teď?
Pokud je nemocný člověk, se kterým sdílíte společnou domácnost a vy se nechcete nakazit, můžete zkusit následující opatření:
- Nemocnému člověku vyhraďte vlastní pokoj a do tohoto pokoje nechoďte. Máte-li v domě dvě koupelny, používejte jednu vy a druhou nechte nemocnému.
- Dostatečně doma větrejte, zbytečně nepřetápějte. Ideální je teplota okolo 20 °C.
- Použijte čističku vzduchu.
- Jste-li v kontaktu s nemocným, vezměte si oba roušku.