Krásné zuby jsou nejen naše osobní vizitka, ale i ozdoba. Po dokonalém úsměvu touží většina z nás, dodává nám sebevědomí a je to ten nejlepší doplněk. Bezzubý úsměv máme spojený především s důchodovým věkem. Mohou však nastat případy, kdy už ve 30 letech mohou zuby vypadat. Co nejčastěji způsobuje ztrátu zubů ve 30?
Příčiny
Když pomineme možnou ztrátu zubů při úrazech, stojí za tím zpravidla špatná péče a životospráva. Ty vedou k nevratnému onemocnění dásní (známé jako Paradentóza) a k následnému vypadávání zubů.
Vše začíná postupným usazováním zubního plaku, který dráždí dásně a zapříčiňuje jejich krvácení. Dásně začnou postupně ustupovat a odhalovat kořeny zubů. Naruší se tak jejich ochranná bariéra, což vede k jejich následnému vypadnutí. Tomuto všemu neprospívá také kouření, které může možné symptomy onemocnění dásní zakrývat.
Jak předejít ztrátě zubů
Základem je správná péče, docházení na preventivní prohlídky u zubaře a alespoň jedenkrát za rok návštěva dentální hygieny. S péčí o zuby je potřeba začít již v dětském věku. Pokud si však nejste ani ve 30 jistá, zda provádíte čištění správně nebo používáte vhodné pomůcky, obraťte se na dentální hygienu.
Dentální hygienista je odborník, který vám poradí nejen vhodné typy kartáčků, ale i správný postup čištění a následnou péči o chrup. Zhoršující se stav dásní by měl včas odhalit také váš zubař a navrhnout vhodnou léčbu. Ačkoliv je současná stomatologie na vysoké úrovni, nelze poléhat, že vám zuby zachrání.
Zubní implantáty
Pokud nastane situace, že se nepodaří vaše zuby zachránit, můžete využít zubní implantáty. Ty nahradí chybějící chrup, často bez nutnosti zasáhnout do zbylých zubů. Zubní implantáty mohou fungovat i řadu let. Jedná se však o velmi nákladný výkon, se kterým péče o samotné implantáty a dásně rozhodně nekončí.