Zdraví

Vady nehtů: proč vznikají a 3 tipy, jak proti nim bojovat

Vady nehtů: proč vznikají a 3 tipy, jak proti nim bojovat

Ne každý má to štěstí, že se může celý život těšit z kvalitních, krásných a věčně upravených nehtů. Někteří se rodí s horší genetickou výbavou, jiní si v průběhu života projdou fázemi, které se na jejich zdraví neblaze podepíšou. Proč vznikají vady nehtů a jak s nimi bojovat? Je možné jim nějakým způsobem předcházet nebo vám nezbývá nic jiného než hasit nenadálé problémy?

Proč mám vady nehtů?

Příčin, proč se potýkáte s vadami nehtů může být několik. V první řadě je nutné si uvědomit, že musíte rozlišovat mezi lehkými kosmetickými vadami, které nemají žádnou vypovídající hodnotu a mezi změnami, které naznačují závažnější zdravotní problémy. O kosmetické vady se jedná jen málokdy a většinou souvisí s vašim chováním. Na vině může být kouření nebo práce s chemikáliemi bez adekvátním ochranných prostředků.

Problémy s nehty ale častěji poukazují na vnitřní problémy se zdravím. Zpravidla jde o chybějící vitamíny či minerály, ale mohou být projevem i poměrně závažných chorob. Nehty navíc mohou trápit různé plísně nebo podobná onemocnění. Nehty na nohou navíc často vinou nevhodné obuvi zarůstají.

Jak bojovat proti vadám nehtů?

  • Zjistěte pravou příčinu
  • Obraťte se na odborníka
  • Pestrou stravu doplňte o vhodné vitamíny a minerály
  • Vyhněte se škodlivému chování
  • Pozor si dejte při výběru manikérky

První, co byste měli udělat je odhalit příčinu svého problému. Budete-li se snažit problém řešit sama bez toho, abyste věděla, co stojí za jeho vznikem, můžete si víc uškodit než prospět. A to jistě nechcete. Pokud si tedy nejste jistí, je vhodné obrátit se na odborníka.

Na kvalitě nehtů se často podepisuje nevhodné chování. Zbavte se závislosti na kouření, používejte čisté manikúrní nástroje, do veřejných sprch noste pantofle, netrapte své nohy v malých botách a tak podobně. Jestliže vás potíže s nehty potkaly po návštěvě nehtového salonu, je na místě salon vyměnit, protože potíže se mohou opakovat.