Výživa a doplňkyZdraví

Trápí vás některý z těchto 3 problémů? Možná vám chybí hořčík

Trápí vás některý z těchto 3 problémů? Možná vám chybí hořčík

Hořčík je důležitý minerál, který je nezbytný pro správné fungování organismu. A přesto, že je to jeden z nejvýznamnějších minerálů v těle, mnoho lidí trpí jeho nedostatkem. Obzvláště pak jeho nedostatek postihuje ty, kteří pravidelně cvičí a zapomínají na jeho dostatečný příjem ve stravě či doplňcích. Čtěte dále, v článku vás seznáme se 3 nejčastějšími problémy, ke kterým dochází při nedostatku hořčíku v těle.

#1 Svalové křeče a bolesti

Svalové křeče a bolesti jsou jedním z nejčastějších problémů při nedostatku hořčíku. Pokud často cvičíte a zároveň tělu nedodáváte dostatečné množství hořčíku, může dojít k nadměrnému napětí svalů, protože nemohou správně relaxovat. Po tréninku pak mohou svaly typicky brnět a dostavují se i svalové křeče. 

I bolest hlavy může být způsobena nedostatkem hoříčku
I bolest hlavy může být způsobena nedostatkem hořčíku

#2 Poruchy spánku

Hořčík je důležitý pro správnou relaxaci těla, což souvisí také s řízením spánkových cyklů. Problémy se spánkem mohou mít mnoho příčin, zmírnit je však můžete právě dostatkem hořčíku. Odborníci totiž potvrzují, že dostatečné užívání hořčíku ve večerních hodinách pomůže nejen navodit spánek, tzn. že  vám pomůže rychleji usnout, ale povede i k vyšší kvalitě spánku. 

Únava a poruchy spánku jsou častým důvodem nedostatku hoříčku v těle
Únava a poruchy spánku jsou častým důvodem nedostatku hořčíku v těle

#3 Úzkost a deprese

Jestliže nedostatek hořčíku v těle přetrvává delší dobu, tělo vám jeho absenci začne manifestovat psychickou nerovnováhou. Ta se začne projevovat úzkostí, v horším případě se pak dostaví deprese a další psychické problémy. Jestliže často trpíte výkyvy nálad a emoční nestabilitou, zkuste se více zaměřit na svou stravu, zejména pak na příjem hořčíku. V následujících řádcích vám poradíme, jakým způsobem hořčík tělu dodávat. 

Hořčík ovlivňuje psychickou pohodu
Hořčík ovlivňuje psychickou pohodu

Proč je hořčík důležitý a které funkce ovlivňuje?

Hořčík coby minerál sehrává klíčovou roli v mnoha procesech v těle. Je důležitý pro správnou funkci svalů a nervů, podporu zdravého srdečního rytmu, regulaci hladiny cukru v krvi a mnoho dalších procesů. Pomáhá také udržovat rovnováhu mezi vylučováním vápníku a jeho ukládáním do kostí.

Jakým způsobem můžete hořčík doplňovat?

Doplňování hořčíku není složité a může být provedeno různými způsoby. Tím nejpřirozenějším je samozřejmě jeho dostatečný příjem ve stravě – snažte se proto do svého jídelníčku zařazovat potraviny, které mají bohatý obsah hořčíku. Jsou jimi například:

  • Ořechy a semínka: mandle, lískové a vlašské ořechy a další.
  • Zelenina: špenát, brokolice, ředkvičky či fazole.
  • Ovoce: avokádo, banány, meruňky, švestky nebo fíky.
  • Celozrnné potraviny: celozrnný chléb, ovesné vločky, rýže.

Doplňky stravy

Dalším způsobem, jak doplňovat hořčík, je užívání hořčíkových doplňků stravy. Existuje přitom mnoho typů, doplňky stravy jsou k dispozici ve formách, jako jsou tablety, kapsle, prášky nebo tekutiny. Záleží jen na vašich preferencích a na tom, která konzistence je pro vás nejpřijatelnější. Pokud trváte na příjemné chuti, můžete vyzkoušet rozpouštěcí tablety do vody. Naopak pokud chcete mít užívání rychle za sebou, volte kapsle či tablety, které jen zapijete vodou. V každém případě vždy dodržujte doporučené dávkování.

Doplňků stravy existuje celá řada
Doplňků stravy existuje celá řada

Hořčíkové koupele

Posledním a poměrně alternativním způsobem, jak doplňovat hořčík, jsou hořčíkové koupele. Tento tip je ideální spíše pro ženy, které mohou koupel spojit s energetickou očistou svého těla (muži k jakési očistě organismu přeci jen využívají spíše zvýšenou zátěž při sportu, při které se vyplavuje pot, ale koupel jim samozřejmě neuškodí). 

Hořčíková koupel jako alternativní způsob pro doplnění tohoto minerálu
Hořčíková koupel jako alternativní způsob pro doplnění tohoto minerálu