Vlasy

Šetrná barva na vlasy: Jakou zvolit v roce 2024

Šetrná barva na vlasy: Jakou zvolit v roce 2024

Barva na vlasy může poměrně výrazně vaši kštici zničit. Proč a dá se tomu nějakým způsobem zabránit? Existuje šetrná barva na vlasy?

Proč klasické barvy ničí vlasy?

Barvení vlasů v zásadě funguje v zásadě ve třech krocích. V tom prvním se vlasové vlákno otevře, aby následně mohlo přijmout barvu. Na závěr se vlasy umyjí šamponem a kondicionérem, což způsobí opětovné uzavření vlasu a zabrání ztrátě barvy.

Za tento proces je zodpovědné složení klasické permanentní barvy. Jedná se konkrétně o směs pigmentů a oxidačních činidel (amoniak, peroxid vodíku).

To způsobuje, že barva je odolná, nebledne a není možné ji vymýt. Barva také perfektně kryje šediny. Nevýhodou je, že klasické permanentní barvy naopak značně ničí vlasy. Peroxid totiž proniká přes kutikulu a může způsobit její poškození.

Existuje i šetrná barva na vlasy?

Existují i šetrnější alternativy. Spolehnout se v zásadě můžete na dva druhy barev, a to:

  • přírodní přípravky na barvení vlasů
  • semi a demipermanentní barvy, přelivy a smývatelné barvy

Přírodní přípravky na barvení vlasů

Nejšetrnějšími zástupci světa barev jsou ty přírodní. Ty se používají nejen k obarvení vlasů, ale především k péči o ně. Z podstaty tak vaše vlasy neničí.

Především se jedná o hennu, která se pro potřeby barvení i mísí s indigem, což vede k vytvoření černého odstínu. Někdy se mezi tyto barvy řadí i cassia, jejíž barvicí účinek je ale pouze minimální a tento prostředek tak slouží hlavně pro regeneraci vlasů.

Semi a demipermanentní barvy, přelivy a smývatelné barvy

Konvenční „chemické“ preparáty nabízejí širší spektrum výrobků. Semipermanentní, demipermanentní barvy, přelivy a smývatelné barvy mají oproti klasickým permanentním barvám povětšinou nevýhodu v nižší výdrži.

Smývatelná barva vydrží přibližně 1 až 3 umytí, přeliv je na 4 až 15 umytí. Semi a demipermanentní barvy zvládnou asi 12 až 25 umytí. Semi a demipermanentní barvy hůře kryjí šediny, přelivy a smývatelné barvy zase nedokáží výrazně změnit barvu vlasů.

Semi a demipermanentní barvy obsahují nižší množství oxidačního činidla než permanentní barvy. Přelivy a smývatelné barvy žádná činidla neobsahují. Proto vaše vlasy tolik eničí a lze je považovat za šetrné barvy.