Zdraví

Proč by se rozhodně neměla pít po obědě káva? Tohle možná nevíte!

Proč by se rozhodně neměla pít po obědě káva? Tohle možná nevíte!

Existuje několik důvodů, proč by se rozhodně neměla pít po obědě káva. Je ale třeba brát následující informace s rezervou, protože každý člověk je jiný a ne všem musí káva po obědě nutně vadit. Přesto stojí za to prozkoumat 4 důvody, proč zvolit po obědě za kávu nějakou lepší alternativu. 

Proč se kávě po obědě vyhnout

  1. Ovlivňuje spánek: Káva obsahuje kofein, který je silným stimulantem, jenž může výrazně ovlivňovat kvalitu spánku. Tato látka zůstává v lidském těle 2–6 i více hodin, a tak vám může pití kávy v odpoledních hodinách pěkně znepříjemnit usínání, nebo ho dokonce zmařit. 
  2. Má vliv na metabolismus: Kofein obsažený v kávě stimuluje produkci žaludečních šťáv, které mohou potencionálně způsobit problémy s trávením, a to zejména u lidí, kteří trpí nějakým druhem žaludečních potíží. 
  3. Zvyšuje stres: Odpoledne už byste se měla chtít pomalu uvolňovat, uklidňovat a připravovat se na klidný večer a příjemné usínání. Toto může pití kávy poměrně zkomplikovat, protože konzumace kávy po obědě může zintenzivnit pocity stresu a úzkosti.
  4. Dehydratuje: Díky kofeinu, který má močopudné účinky, můžete vašemu tělu škodit v podobě dehydratace. Pokud budete v odpoledních hodinách pít kávu a nedodávat vašemu tělu večer ani přes celou noc žádnou hydrataci, můžete následující den trpět bolestmi hlavy, pocity žízně, suchou pletí a dalšími zdravotními obtížemi.
Žena převalující se v posteli.

Čím kávu nahradit

Ráda byste si pochutnala odpoledne na nějakém horkém nápoji, ale teď už víte, že káva není úplně to pravé? Nabízíme vám seznam několika alternativ, které vám mohou pomoci navodit klid v mysli a duši a zpříjemnit usínání. 

  • Bylinné čaje – vybírejte takové, které neobsahují kofein a uklidňují, jako je například máta, heřmánek nebo meduňka
  • Voda – neobsahuje kofein, je neutrální a hydratujete díky ní svůj organismus; pozor si však dejte na pití velkého množství ve večerních hodinách – přeci chcete nechat své ledviny odpočívat a nechodit celou noc na toaletu
  • Ovocné šťávy – díky ovocným nápojům a shakeům dodáte svému tělu hydrataci, vitamíny a navíc si skvěle pochutnáte
Žena sedící s šálkem čaje v posteli.

Proč by se rozhodně neměla pít po obědě káva? Jednoduše proto, že obsahuje kofein, který dehydratuje organismus a udržuje vás v napětí. Kofein navíc může zvýšit riziko vzniku úzkostí a pocitů stresu. Jelikož kofein zůstává v těle až několik hodin, je víc než pravděpodobné, že vám odpolední pití kávy zkomplikuje usínání.