Další

Pozor: V ČR chystají masivní propouštění. Víme, kdo by se měl připravit!

Pozor: V ČR chystají masivní propouštění. Víme, kdo by se měl připravit!

Ekonomická krize ohrožuje i podniky. Kdo se v roce 2024 musí bát propouštění? Kterým odvětvím se nedaří?

V Česku vládne ekonomická krize

Dlouhou dobu se Česko mohlo pyšnit rekordně nízkou nezaměstnaností. V prosinci loňského roku však statistiky ukázaly nárůst na úroveň 3,7 %. Volných míst tak bylo vůbec poprvé zaznamenáno méně než uchazečů o zaměstnání.

Už koncem roku 2023 se tak ukázalo, že před mnohými se otevírají časy plné nejistoty a obavy o ztrátu zaměstnání jsou na místě. Úřad práce prostřednictvím své mluvčí tehdy informoval, že má hlášen konec řady podniků. Což může znamenat propouštění dokonce pro tisíce lidí.

K restrukturalizaci tak přistoupil třeba i státní podnik Diamo, jak informoval server iRozhlas. Tato firma se specializuje na zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví.

Druhým intenzivně medializovaným případem se stal osud hutě Liberty Ostrava. Ta se musela vyrovnávat s pandemií covidu, dopady války na Ukrajině, energetickou krizí i inflačními tlaky. Společnost ale nakonec odmítla investora, který plánoval propustit většinu zaměstnanců.

Průmysl jednoznačně čelí tlaku na určité „zeštíhlení“ v personální oblasti. A to z nemalé části také vlivem ekonomické recese a klesající spotřeby domácností. Svou roli podle ekonomických expertů navíc sehrávají též technologické změny.

Propouští průmysl i školství

I úřad práce tak potvrzuje, že podniky se jednoznačně snaží šetřit a začínají propouštět. Průzkum ManpowerGroup index trhu práce jako nejohroženější odvětví také potvrdil průmysl. A podle jeho statistik se tento jev rovněž dotkne veřejného sektoru.

To lze ostatně doložit na příkladu školství. Zde se konkrétně hovoří o zrušení několika tisíc míst. Už nyní se ředitelé škol obávají černého scénáře, který předpovídá odchod 34 000 školníků a kuchařek.

Z tohoto hlediska jsou však ohroženi i učitelé, a to především na malých školách. Škrtat se totiž mají maximální počty hodin výuky, které školám proplácí stát. Výše tzv. PHmax se totiž stanovuje podle průměrného počtu žáků ve třídách.

Mimo to se podle stávajících odhadů o svoje místa musejí obávat i řidiči, pracovníci pracující jakožto obsluha pojízdných zařízení a strojů, ale i odborní pracovníci v obchodní sféře. Škrtat náklady jsou nuceny i dříve nadějné technologické start-upy, mimo období krize zvyklé na „rychlé“ peníze.

Zdroje

  • https://echo24.cz/a/HMF3z/zpravy-domaci-hromadne-propousteni-zamestnancu-firmy-automobilky-stavebnictvi-prumysl-krize-nemecko
  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/527523-prehled-podniky-ohlasily-propousteni-vypoved-mohou-dostat-tisice-lidi