Další

Pozor, Pepco v 2024 končí! Zavírá desítky poboček, týká se to i vaší?

Pozor, Pepco v 2024 končí! Zavírá desítky poboček, týká se to i vaší?

Rok 2024 přináší prohlubování ekonomické recese, která dopadá i na některé společnosti. Nově na ni doplatil řetězec Pepco. Co se stalo?

Steinhoff International po vleklých problémech končí

Společnost Pepco nabízí levné oděvy, hračky, nebo domácí potřeby. Na tuzemský trh dorazila z Polska v roce 2013. Zde vznikla již v roce 1999. V současnosti je už dokonce nejrychleji rostoucím evropským maloobchodním řetězcem. Ne všude však slaví úspěchy.

Nezdařilý pokus o expanzi prožilo Pepco na rakouském trhu, a to zhruba před dvěma a půl lety. Polský řetězec tehdy převzal většinu prodejen firmy CCC a postupně rozšířil počet poboček nejprve na 50 a později dokonce na 70.

Smělé plány ale neměly šťastný konec a Pepco na rakouském trhu teď míří do insolvence. Na veřejnost pronikly informace, že společnost Pepco Austria utrpěla ztráty i přes různé iniciativy a strukturální změny.

Pro Steinhoff International, která Pepco vlastní, neexistovalo podle dostupných zpráv žádné jiné řešení. Firma se dostala do potíží už na konci roku 2017, kdy se objevily nesrovnalosti při účetní kontrole. Následně také své místo opustil její šéf Markus Jooste a při dalších kontrolách postupně vycházely na světlo daňové podvody.

Následně akcionáři odhlasovali zrušení holdingu. Společnost však bude muset vyplatit své věřitele a akcionáři tak pravděpodobně nedostanou žádné kompenzace. A to i přesto, že vyšlo najevo, že vyplatila externím firmám téměř 450 milionů eur a vysoké odměny si nechali vyplácet i její manažeři.

Prodejny Pepco v Česku budou fungovat dál

Samotná firma ve svém prohlášení uvedla, že za jejím krachem především stojí chování spotřebitelů, ale také nadprůměrná inflace, vysoké provozní náklady a obecně negativní makroekonomický výhled.

Pepco tak uzavírá celkem 73 poboček a propouští bezmála 700 zaměstnanců. Tak závažná situace subjektu působícím těsně za našimi hranicemi vyvolala spekulace o tom, jaký bude osud obchodů Pepco v tuzemsku. Zde jich aktuálně funguje už 300, přičemž ta jubilejní se otevřela teprve počátkem března 2024 v Humpolci.

To by mohlo napovědět, že situace Pepca na českém trhu je v zásadě znatelně příznivější. A skutečně je tomu tak. Podle stávajících vyjádření nebude mít dosavadní vývoj v Rakousku vliv na situaci v Česku, na Slovensku i v Polsku. Žádné prodejny se tak v těchto zemích rušit nebudou.

Zdroje

https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/pepco-rakousko-obchod-trh-evropa-trzby-zisk-vynosy-konec.A240222_151155_ekoakcie_jla

https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/steinhoff-international-pepco-bankrot-zruseni-spolecnosti.A230727_161513_ekoakcie_rie