Zdraví

Posílení zubní skloviny přírodní cestou: 5 jednoduhých tipů

Posílení zubní skloviny přírodní cestou: 5 jednoduhých tipů

Povrch vašich zubů, tedy sklovina, chrání váš zub před poškozením. Při porušení zubní skloviny tak můžete pociťovat problémy se zvýšenou kazivostí zubů. Jestliže chcete svou zubní sklovinu přírodně posílit, pomohou vám naše tipy.

Omezte sladké jídla a nápoje

Cukr kazí zuby. Říkají nám to už odmala. Není to však úplně pravda. Cukr není to, co ničí naší sklovinu. Cukrovinky a sladké nápoje obsahují kromě cukru totiž různé kyseliny, které sklovinu oslabují.

Zařaďte do stravy vápník

Vápník neutralizuje kyseliny v dutině ústní, proto napomáhá ochraně skloviny. Mimo to posiluje kosti i zuby. Potraviny bohaté na vápník jsou například:

  • mléko
  • sýr
  • mák
  • chia semínka
  • mandle

Vyvarujte se přehnanému čištění

Příliš časté, usilovné a rychlé čištění narušuje zubní sklovinu. Proto zuby čistěte pravidelně dvakrát denně měkkým kartáčkem. Pomalými krouživými pohyby pečlivě vyčistěte každý zub, ale vyhněte se přehnanému tlaku a tření. Zuby si zároveň nikdy nečistěte hned po jídle, jelikož drobečky zachycené na zubech pak ničí vaši zubní sklovinu.

Pijte dostatek vody

Ačkoli je tato rada omílaná, tak nevyvratitelnou pravdou je, že aby naše tělo bylo schopné čehokoliv – aktivity, boje s nemocí, nebo právě posílení zubní skloviny – potřebuje dostatečnou hydrataci. Nepodceňujte proto svůj pitný režim a denně vypijte minimálně 2,5l vody.

Zubní pasta s fluoridem

Fluorid je minerál, který přirozeně posiluje zubní sklovinu. Kolem fluoridu však panuje i několik kontroverzí, někteří odborníci tvrdí, že fluorid ve vysokých dávkách škodí našemu zdraví a podílí se na tvorbě zubního kamene. Nicméně, zubní pasty ani ústní vody neobsahují takové vysoké množství fluoridu, které by bylo závadné pro naše zdraví. 

Neposkytujte pastu s vysokým obsahem fluoridu dětem!