Krása a módaVlasy

Poréznost vlasů: 3 typy poréznosti + tipy jak o takové vlasy pečovat

Poréznost vlasů: 3 typy poréznosti + tipy jak o takové vlasy pečovat

Každý z nás by měl znát poréznost svých vlasů. Je to klíčový údaj, který nám pomůže správně vybírat vlasovou kosmetiku a řekne nám, jak bychom o své vlasy měli pečovat. Někteří ale netuší, co to poréznost vlasů vůbec je, natož pak aby měli přehled o tom, jak jsou na tom právě jejich vlasy.

Co je poréznost vlasů?

Poréznost vlasů bychom mohli velmi jednoduše vysvětlit jako jejich otevřenost vůči vnějšímu prostředí. Poréznost je stav kutikuly a schopnost našich vlasů absorbovat do sebe nejen vlhkost, ale také třeba mastnotu.

Poréznost vlasů rozdělujeme na:

  • nízkou
  • střední
  • vysokou

Jak poznat, který typ poréznosti vlasů máte? Pomoci vám může tzv. schnoucí test. Pokud vaše vlasy po umytí uschnou rychle, pak máte vysokou poréznost vlasů. Pakliže ale schnou déle, pak je jejich poréznost nízká.

Nízká poréznost vlasů

Pro vlasy s nízkou porézností je typické, že jim trvá dlouho, nežli do sebe nasáknou vodu. Trvá jim dlouho, nežli uschnout. Chybí jim objem a pružnost. Nemají tendence se lámat nebo třepit, hůře se obarvují.

Jak o ně pečovat? Pravidelně jim dopřávejte hloubkové čištění. Používejte lehčí oleje – arganový nebo jojobový. Také doporučujeme lehčí gely a pěny.

Střední poréznost vlasů

Nízká poréznost vlasů se projevuje tím, že jsou vlasy pěkně pružné, nechybí jim objem. Snadno do sebe absorbují vlhkost, udrží vlhkost vlasu. Snadno drží účes, jsou nenáročné na péči.

Pakliže máte tento typ poréznosti vlasů, jste „výherce loterie“, protože takové vlasy nevyžadují kdovíjakou péči a starostlivost.

Vysoká poréznost vlasů

Vlasy s vysokou porézností do sebe snadno a rychle nasakují vodu, po umytí velmi rychle schnou. Snadno se cuchají, bohužel se také hodně krepatí. Neudrží v sobě hydrataci, vypadají vysušeně a mdle.

Tyto vlasy jsou náročné na spotřebu vlasové kosmetiky. Pravidelně jim dopřávejte zábaly, dbejte na hydrataci. Používejte těžší oleje, jako je třeba kokosový nebo ricinový. Vyhýbejte se horku.