Vlasy

Plavá barva vlasů: 3x zajímavá fakta o blondýnkách

Plavá barva vlasů: 3x zajímavá fakta o blondýnkách

Pánové mají rádi blondýnky, to je nesmrtelná myšlenka tradovaná od časů božské Marilyn Monroe. Skutečně nám plavé kadeře připadají atraktivnější?

Blond kštice fascinuje svět

Kořeny dnešních plavovlásek sahají až do doby ledové. Vůbec poprvé se tato barva vlasů objevila oblastech severní Evropy zhruba před 11 000 lety.

Již v té době byly plavé kadeře spojeny s výjimečností. Doba ledová totiž znamenala drsné životní podmínky a vysokou úmrtnost mužů. Ženy tak potřebovaly určitou odlišnost. A tou se již v té době stal právě blond odstín. A od té doby nepřestávají světlé kadeře fascinovat běžnou veřejnost i odborníky.

Blondýnky budí pozornost (a umí toho využít)

Na blonďaté kštice si „posvítila“ moderní věda. Výzkumný tým na univerzitě v Minnesotě podrobil svému experimentu celkem 110 mužů. Těm promítali obličeje dam s různou barvou vlasů.

Výsledky něžné pohlaví zřejmě příliš nepotěší: Dámy s plavými vlasy považovali respondenti za zdravější, mladší a atraktivnější. V jejich tmavovlasých kolegyních ale viděli rodinné typy. Na rande by tak pánové vyrazili s blond slečnou, po svém boku by si ale zřejmě účastníci výzkumu představovali někoho jiného.

A jak zjistil další výzkum, samotné plavovlásky pozornosti, kterou budí, náležitě využívají. Studie agentury Cheaterville.com se zaobírala barvou vlasů nevěrníků a nevěrnic. Ve zdánlivě nesouvisejícím faktoru přitom souvislost našla:

  • 43 % nevěrnic z řad blondýnek
  • 23 % nevěrných brunetek
  • 11 % hříšnic z řad černovlásek

Proč jsou plavé vlasy atraktivnější?

Jde o realitu nebo jen pouhou souhru náhod a subjektivní dojmy mylně interpretované jakožto vědecky podložené závěry, z nichž nakonec můžeme vyvozovat pouhé domněnky, ale žádné seriózní závěry?

Možné vysvětlení „blonďatého fenoménu“ nabízejí další studie. Ty došly k zjištění, že u blondýnek se prokazatelně vyskytuje vyšší hladina estrogenu. Což je hormon, který kromě řady dalších tělesných pochodů ovlivňuje i rysy v obličeji.

Vysoká úroveň estrogenu podmiňuje některé charakteristické atributy, jako je například malá čelist a široké lícní kosti. Ty naznačují, že se žena těší dobrému zdraví a jsou tak považovány za atraktivní.