Pigmentové skvrny na obličeji vám sice po zdravotní stránce nijak neublíží, nicméně po té estetické je lze vnímat jako nedostatek. Co jsou pigmentové skvrny zač, co stojí za jejich vznikem a dá se jich nějak zbavit?
Pigmentové skvrny na obličeji jsou estetickým nedostatkem
Máte pigmentové skvrny v obličeji? Zatímco někdo jejich přítomnost ve tváři neřeší, jiného trápí při každém pohledu do zrcadla. Pigmentové skvrny nejsou jen pihy, jak si mnoho lidí myslí. Objevit se mohou i větší skvrny a právě ty jsou po kosmetické stránce nežádoucí.
Co jsou pigmentové skvrny?
Pigmentové skvrny lze popsat jako změnu zbarvení kůže v daném místě – nebo místech na těle. Mohou se objevit kdekoli – od obličeje, přes paže, dekolt nebo třeba záda. Zatímco pigmentové skvrny v obličeji jsou nejčastěji jen estetickým nedostatkem, některé skvrny mohou být příznakem zdravotních potíží.
Proč vznikají pigmentové skvrny na obličeji a nejen na něm?
Za vznikem pigmentových skvrn stojí nadbytek nebo naopak nedostatek melaninu. Melanin je látka, která zodpovídá za naše zbarvení kůže, pleti, očí i vlasů. Obecně platí, že lidé s tmavší pokožkou mají více melaninu nežli lidé se světlou kůží. Melanin v pokožce produkují melanocyty neboli pigmentové buňky.
- Hypopigmentace je označení pro nedostatek melaninu
- Hyperpigmentace je naopak nadbytek melaninu
Ke vzniku pigmentových skvrn velmi často dochází například během těhotenství, vliv na jejich vznik může mít užívání hormonální antikoncepce. Objevit se mohou i tehdy, pokud se člověk léčí se štítnou žlázou.
Dá se pigmentových skvrn zbavit?
Pokud vás trápí pigmentové skvrny v obličeji natolik, že zvažujete jejich odstranění, můžeme vás uklidnit – odstranění pigmentových skvrn je v dnešní době považováno za běžný dermatologický zákrok. Existují přitom různé metody – nejčastější je ošetření laserem, další možností je pak odstranit pigmentové skvrny za pomoci různých podpůrných přípravků.