Krása a módaPleť

Pigmentové skvrny na obličeji: co jsou zač a jak se jich zbavit?

Pigmentové skvrny na obličeji: co jsou zač a jak se jich zbavit?

Pigmentové skvrny na obličeji vám sice po zdravotní stránce nijak neublíží, nicméně po té estetické je lze vnímat jako nedostatek. Co jsou pigmentové skvrny zač, co stojí za jejich vznikem a dá se jich nějak zbavit?

Pigmentové skvrny na obličeji jsou estetickým nedostatkem

Máte pigmentové skvrny v obličeji? Zatímco někdo jejich přítomnost ve tváři neřeší, jiného trápí při každém pohledu do zrcadla.  Pigmentové skvrny nejsou jen pihy, jak si mnoho lidí myslí. Objevit se mohou i větší skvrny a právě ty jsou po kosmetické stránce nežádoucí.

Co jsou pigmentové skvrny?

Pigmentové skvrny lze popsat jako změnu zbarvení kůže v daném místě – nebo místech na těle. Mohou se objevit kdekoli – od obličeje, přes paže, dekolt nebo třeba záda. Zatímco pigmentové skvrny v obličeji jsou nejčastěji jen estetickým nedostatkem, některé skvrny mohou být příznakem zdravotních potíží.

Proč vznikají pigmentové skvrny na obličeji a nejen na něm?

Za vznikem pigmentových skvrn stojí nadbytek nebo naopak nedostatek melaninu. Melanin je látka, která zodpovídá za naše zbarvení kůže, pleti, očí i vlasů. Obecně platí, že lidé s tmavší pokožkou mají více melaninu nežli lidé se světlou kůží. Melanin v pokožce produkují melanocyty neboli pigmentové buňky.

  • Hypopigmentace je označení pro nedostatek melaninu
  • Hyperpigmentace je naopak nadbytek melaninu

Ke vzniku pigmentových skvrn velmi často dochází například během těhotenství, vliv na jejich vznik může mít užívání hormonální antikoncepce. Objevit se mohou i tehdy, pokud se člověk léčí se štítnou žlázou.

Dá se pigmentových skvrn zbavit?

Pokud vás trápí pigmentové skvrny v obličeji natolik, že zvažujete jejich odstranění, můžeme vás uklidnit – odstranění pigmentových skvrn je v dnešní době považováno za běžný dermatologický zákrok. Existují přitom různé metody – nejčastější je ošetření laserem, další možností je pak odstranit pigmentové skvrny za pomoci různých podpůrných přípravků.