Další

5 neuvěřitelných velikonočních tradic ze světa: Šokující pravda, jak oslavují Velikonoce

5 neuvěřitelných velikonočních tradic ze světa: Šokující pravda, jak oslavují Velikonoce

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků oslavující vzkříšení Ježíše Krista. V různých zemích po celém světě se však tento svátek slaví různými způsoby, které mohou být pro nás neuvěřitelné a šokující. V tomto článku se pak podíváme na pět z nejzajímavějších a nejneobvyklejších velikonočních tradic z různých zemí světa a zjistíme, jak se lidé baví během těchto svátků na různých místech planety.

Červená vajíčka v Řecku

Velikonoce jsou známé po celém světě tradicí spjatou s různobarevnými a zdobenými vejci, ale v Řecku se tradičně používají výhradně červená vajíčka. Proč? Červená barva totiž symbolizuje život a také připomíná Kristovu krev. Od pradávna bylo vejce symbolem obnovy života a červená vajíčka představují pro Řeky poselství vítězství nad smrtí.

Tabák místo velikonočních sladkostí

V parných džunglích Papuy-Nové Guineje není čokoláda tak běžná jako jinde a proto se při Velikonocích stromky před kostely zdobí jiným způsobem. Místo čokoládových vajíček se na stromky umisťují tyčinky tabáku a cigarety, které jsou následně rozdávány návštěvníkům bohoslužeb.

Obří vajíčková omeleta

Ve francouzské obci Haux na Velikonoční pondělí připravují místní obyvatelé tradičně obří velikonoční omeletu z více než 4 500 vajec. Tato tradice dokáže nasytit více než tisíc lidí, přičemž každá rodina do ní přispívá svými vajíčky. Poté se lidé sejdou na náměstí a společnými silami uvaří obří omeletu.

Finské čarodějnice

Ve Finsku se během Velikonoc děti oblékají jako čarodějnice a chodí od domu k domu, aby získaly sladkosti výměnou za nazdobené kočičky z vrb. Tato tradice slouží k přivítání jara a odhánění zlých duchů. Finové také často sází žito do květináčů jakožto symbol jara a nového života.

Skotská soutěž v kutálení vajec

Ve Skotsku má dlouholetou tradici soutěž, při níž lidí soutěží v tom, kdo dokáže své ozdobené velikonoční vajíčka pustit nejdále dolů ze strmého kopce, aniž by se při tom rozbilo. Všechna vajíčka jsou pestrobarevně zdobená a vítězem soutěže se logicky stane ten, jehož vajíčko urazí nejdelší vzdálenost bez prasknutí.