Zdraví

Nejhorší pití: nepijete jeden z těchto 5 nápojů i vy?

Nejhorší pití: nepijete jeden z těchto 5 nápojů i vy?

Ke zdravému životnímu stylu patří i doplňování dostatečného množství tekutin. Ideální je obyčejná čistá voda, ne vždy na ni ale máme chuť. A proto saháme po různých alternativách. Některé našemu zdraví příliš neškodí, jiné ano. Jaké je to nejhorší pití pro lidský organismus vůbec? Vybrali jsme hned 5 druhů nápojů, které našemu zdraví škodí nejvíc.

Energetické nápoje

Pokud vám přes den chybí energie, dopřejte si raději šálek kvalitní kávy nebo pravého čaje. Energii také pozitivně ovlivňuje matcha. Kofein obsažený v energetických nápojích bývá o mnoho silnější, a proto hůř ovlivňuje náš spánkový cyklus. Snadno se jím předávkujete a můžete pociťovat některé vedlejší účinky jako nervozita nebo třes. Nehledě na mnoho dalších potenciálně škodlivých látek. Energetické nápoje nemají v našem jídelníčku své místo. Pokud je vyřadíte úplně, vaše zdraví vám jenom poděkuje.

Sladké nápoje

Sladké nápoje, minerálky, kolové nápoje a tak podobně patří bezesporu mezi to nejhorší pití. Nejen, že obsahují mnoho jednoduchých cukrů, umělých sladidel, kyselin a barviv. Nedávají nám nic dobrého kromě chuti. Kdo miluje nápoje jako je Coca-cola, Sprite nebo Fanta, může si dopřát čas od času skleničku. Ideální příležitostí je například návštěva restaurace, ale domů si tyto nápoje nekupujte. Našemu zdraví nijak neprospívají, a naopak velmi škodí.

Alkohol

Alkoholické nápoje jsou lepší a horší. Ty lepší jako například pivo či víno obsahují i zdraví prospěšné látky. Ty horší jako tvrdý alkohol nám neprospívají vůbec. Ve všech případech ale platí, že alkohol sám od sebe působí v našem organismu jako jed a jeho nebezpečnost se odvíjí od dávky, kterou přijmeme. Bez alkoholu je našemu organismu lépe. Pokud už ale musíte pít, pak omezte jeho míru a volte raději nápoje s jeho nižším obsahem.

Káva

Káva je skvělá, zdravá a má mnoho benefitů. Pomáhá nám s únavou a mnoho z nás si bez ní neumí představit svůj den. Co tedy dělá v tomto seznamu? I káva se totiž může velmi neblaze podepsat na našem zdraví. A to zejména ve dvou případech. Tím prvním je pravidelné pití přílišného množství kávy.

Pro dospělého člověka doporučuje Evropská úřad pro bezpečnost potravin maximálně 400 mg kofeinu. To odpovídá zhruba pěti nebo šesti šálkům. Vyšší množství se může na našem zdraví odrazit spíš negativně. Podobně škodlivě může působit káva jako snídaně. Na lačný žaludek je vždy lepší voda a kvalitní jídlo než káva.

Džusy

Ani džusy nejsou problematické sami o sobě. Obsahují mnoho vitamínů a rozhodně patří mezi k tomu lepšímu, co si můžeme ráno do skleničky nalít. Pokud to s jejich množstvím ale přeháníme, přijímáme do svého těla obrovské a nesmyslné množství jednoduchých cukrů. Paradoxně se tak nadměrná konzumace „zdravých“ džusů může promítnou na naší váze.