Zdraví

Nechci ke gynekologovi: jak strach překonat?

Nechci ke gynekologovi: jak strach překonat?

Návštěva gynekologa je důležitá pro udržení zdraví žen. Jestliže si myslíte, že gynekologa stačí navštěvovat pouze při akutních zdravotních problémech, jste na velkém omylu. Zajímá vás, proč navštěvovat gynekologa pravidelně každý rok?

  • Preventivní vyšetření: Gynekologické odhaluje problémy, jako jsou rakovina děložního čípku, rakovina prsu, infekce a další zdravotní problémy. Pravidelné návštěvy u gynekologa pomáhají při včasné diagnostice a léčbě těchto problémů.
  • Antikoncepce: Gynekolog pomáhá ženám vybrat vhodnou antikoncepci a radí jim s jejím užíváním. Mimo to předchází krevními testy komplikacím, které při braní antikoncepce, mohou nastat, jako například hluboká žilní trombóza.
  • Těhotenství: Gynekolog sleduje těhotenství, zdraví plodu a pomáhá s bezpečným porodem.
  • Menstruační cyklus: Gynekolog řeší problémy spojené s menstruačním cyklem, jako jsou bolesti břicha a nepravidelná menstruace.

Často se stává, že ženy mají strach z návštěvy gynekologa. Zde přinášíme některé z nejčastějších obav:

  • Bolest: Gynekologické vyšetření nebývá bolestivé. Pokud žena pociťuje bolest, měla by o tom informovat svého gynekologa.
  • Stud: Gynekologové jsou odborníci a setkávají se s těmito situacemi každý den. Spousta žen si neuvědomuje, že pohled na genitál je pro gynekologa běžnou součástí práce, tedy není důvod se stydět.
  • Špatné zprávy: Pokud je něco špatně, je lepší to vědět co nejdříve. Pravidelné návštěvy u gynekologa jsou stěžejní při včasné diagnostice a léčbě problémů.
  • Protrhnutí panenské blány: Gynekologa je potřeba navštívit již před prvním pohlavním stykem. Nemusíte se však bát, váš gynekolog se o vašem sexuálním životě informuje a v případě, že ještě nedošlo ke styku, podstoupíte pouze neinvazivní a bezbolestné vyšetření ultrazvukem (viz obrázek výše).

Jak překonat tyto stereotypy:

  • Hovořte s gynekologem: Pokud máte obavy z návštěvy gynekologa, měli byste o tom mluvit se svým lékařem. Gynekolog vám vysvětlí, co se během vyšetření děje a tím vás může zbavit nepříjemné nervozity z neznáma.
  • Najděte si důvěryhodného gynekologa: Je důležité najít si gynekologa, se kterým se cítíte pohodlně. Můžete se zeptat svých přátel nebo rodiny na doporučení nebo si najít recenze na internetu.
  • Připravte se: Před návštěvou gynekologa si můžete přečíst o tom, co se během vyšetření děje a jak se na něj připravit. Můžete také přemýšlet o otázkách, které byste chtěli položit svému gynekologovi.
  • Uvědomte si důležitost prevence: Pravidelné návštěvy u gynekologa jsou důležité pro udržení zdraví žen. Pokud si uvědomíte, že návštěva gynekologa je stěžejní při včasné diagnostice a léčbě zdravotních problémů, může to pomoci překonat obavy z návštěvy.

Čím dříve, tím lépe

Obecně platí, že gynekologa by žena měla navštívit při první menstruaci nebo v patnáctém roce života (před prvním pohlavním stykem). Vyšetření je potřeba absolvovat i ve chvíli, kdy žena žádné problémy nepociťuje. Také když si ženy již v mladém věku navyknou na pravidelnou návštěvu gynekologa a nebudou vystavovány démonizovaným scénářům o lékařské prohlídce, je jen velmi malá pravděpodobnost, že by v dospělosti měly s navštěvováním gynekologie problém.

Je důležité zbořit děsivé stereotypy o návštěvě gynekologa. Gynekologové jsou odborníci, kteří pomáhají udržovat zdraví žen. Pravidelné návštěvy u gynekologa pomáhají při včasné diagnostice a léčbě zdravotních problémů. Pokud má žena obavy z návštěvy gynekologa, měla by o tom mluvit se svým lékařem a najít způsob, jak je překonat.

Nebojte se pečovat o své zdraví a navštivte gynekologa i ve chvíli, kdy nepociťujete akutní problémy. Je monitorováno spoustu případů, kdy díky preventivní návštěvě gynekologa byly odhaleny závažné zdravotní problémy. Pamatujte, že prevence zachraňuje životy.