Krása a módaMóda

Muslimské oblečení pro ženy: 5 typů oděvů, které nosí Muslimky

Muslimské oblečení pro ženy: 5 typů oděvů, které nosí Muslimky

Muslimské oblečení pro ženy má jasně daná pravidla, která Muslimky musí dodržovat. Pro nás je mnohdy až nepředstavitelné, že bychom se museli po vzoru muslimských žen halit od hlavy až k patě. Tamním ženám to ani nepřijde, je to součást jejich kultury. Jaká pravidla musí ctít muslimské oblečení pro ženy?

Muslimské oblečení pro ženy

Zahalování žen si většina z nás spojuje s Islámem, ale málokdo už ví, že šátky, závoje a podobně nejsou jeho výdobytkem. Ve skutečnosti se ženy halily již ve staré Mezopotámii – byl to znak urozenosti a nedotknutelnosti.

Jaké je vlastně muslimské oblečení pro ženy? Muslimky nejčastěji nosí tyto typy (nebo chcete-li druhy) oblečení:

  • Hidžáb
  • Nikáb
  • Burka
  • Čádor
  • Abaja

Že vám tato slova nic neříkají? Nevadí. Nyní si je společně trochu blíže představíme a rázem budete mít v oblečení pro Muslimky mnohem větší jasno.

Hidžáb

Hidžáb je označení pro arabský šátek. Jde o nejméně invazivní způsob, kterým se ženy zahalují. Hidžáb zakrývá vlasy, ramena a dekolt. Tvář ženy zůstává odhalená.

Nikáb

Nikáb je závoj zakrývající celý ženský obličej kromě očí. Velmi se podobají burce, pojmenování se pak odvíjí od geografické oblasti.

Burka

Mezi muslimské oblečení pro ženy, které se dostalo do povědomí široké veřejnosti, je burka. Je to označení pro celý oděv, který je tvořen jedním kusem látky a ženu zahaluje doslova od hlavy až k patě. Burka nechává pouze malý průzor pro oči.

Čádor

I čádor patří mezi muslimské oblečení pro ženy, konkrétně je to označení pro plášť, se kterým Muslimky překrývají běžné oblečení. Nemá zapínání, ženy jej přidržují rukou.

Abaja

Zapomenout nesmíme ani na oděv zvaný abaja. Co to je? Abaja jsou volné šaty zahalující celé ženské tělo vyjma hlavy. Abaja se proto nosí v kombinaci s nikábem nebo hudžábem.