Zdraví

Máte rádi burčák? Co byste měli vědět o jeho vlivu na vaše zdraví

Máte rádi burčák? Co byste měli vědět o jeho vlivu na vaše zdraví

Babí léto a začátek podzimu je zejména ve vinařských oblastech spojen s konzumací burčáku. Tento sladký mírně alkoholický nápoj se typicky pije především v našich končinách. Ačkoliv by se dalo očekávat, že na něj narazíme i v jiných státech s výraznou vinařskou tradicí, je burčák opravdu výsadou především Moravy, a pak přilehlých regionů a zemí – Čech, Slovenska, Rakouska a Německa. V jiných zemích tento nápoj neznají, a dokonce pro něj ani nemají označení. O hodně tak ovšem přichází.

Co je burčák a jak se vyrábí

Burčák je v podstatě meziproduktem výroby vína, jedná se tedy o kvasící mošt z hroznového vína, který lze dále zpracovat až na víno mladé. Během dozrávání burčák prochází pěti fázemi, přičemž v první fázi se jedná prakticky pouze o mošt bez alkoholu a v poslední již téměř mladé víno. Nápoj, jak ho známe u nás, je druhou fází kvašení s mírným obsahem alkoholu a vysokým obsahem cukru (a mnoha dalších tělu velmi prospěšných látek). Obvykle se vyrábí ze světlých odrůd s typickou nazelenalou barvou, v posledních letech se však stává stále oblíbenějším také burčák červený z odrůd tmavých.

Jaký vliv má pití burčáku na zdraví člověka

V případě, že je burčák správně připravený a ve druhé fázi kvašení (v této fázi setrvává zpravidla pouze několik hodin, není-li následně schlazen, aby se proces fermentace zpomalil), může mít jeho konzumace, samozřejmě v přiměřeném množství, na lidský organismus velmi blahodárný vliv.

Obsahuje důležité vitamíny

Díky obsahu kvasinek a vinného moštu je burčák bohatý vitamínů skupiny B, minerály (zinek, železo) a tělu prospěšné kyseliny, které pomáhají budovat imunitu a chránit zdraví. Uvedené látky se zároveň podílí na procesech běžného metabolismu, pozitivně je podporují a pomůžou vám tedy lépe trávit potravu. Vitamíny B2, B5 a B6 se navíc tělo chrání před problémy nervové soustavy a podporují zdravou pokožku.

Smíšená pleť může být náchylná k hormonální nerovnováze

Pročistí střeva

Kvasinky a přátelská mikroflóra z burčáku vám může pomoci zlepšit činnost střev. Toto ovšem platí především pro ty, kteří burčák konzumují pravidelně (tedy každoročně). Pokud vaše střeva na bakterie z burčáku nejsou zvyklá, určitě se to projeví na kvalitě vašeho zažívání (a někdy i poměrně rychle). V každém případě ovšem obsahuje burčák látky, které vám pomohou střeva pročistit.

Odbourává tuky a pomáhá srdci

Vitamíny skupiny B a další látky obsažené v burčáku jsou rovněž prospěšné pro srdce a cévy, jelikož odbourávají tuky usazený v této soustavě. Při konzumaci burčáku je však potřeba mít na paměti, že obsahuje alkohol, vždy je tedy potřeba myslet na to, že jeho pití ve velkém množství rozhodně sníží jeho benefity.