Už se vám někdy stalo, že jste vyšli ven v deštivém a sychravém počasí, roztáhli jste si nad hlavou deštník, a přesto za pár okamžiků vaše vlasy získaly nehezký krepatý vzhled? Nevěste hlavu. Jedná se totiž o zcela běžnou věc, se kterou se potýká spoustu majitelů i majitelek dlouhých vlasů. Poradíme vám, jak se dá proti krepatým vlasům bojovat a proč vůbec právě vaše kadeře mají tendenci ke krepatění.
Váš vlas skrývá tajemství
Krepatění vlasů má více důvodů, nedříve ze všeho je však nutné znát strukturu vlasu samotného, abychom celý proces krepatění chápali a účinně proti němu mohli začít bojovat.
Kdybyste si váš vlas prohlédli přes mikroskop, zjistili byste skutečnost, že vnější vrstva je pórovitá, což znamená snadné pohlcování vlhkosti z vnějšího prostředí. To je také důvodem, proč se vlasy nejvíce krepatí například po dešti. Venkovní vzduch je totiž doslova nasátý vlhkostí a vaše vlasy jen čekají na chvíli, kdy jej budou moct absorbovat a následně zkrepatět.
Vyšší sklon ke krepatým vlasům mají také lidé s vlnitými vlasy. Avšak pozor – někdy může být příznak krepatění z nedostatečné hydratace vašich vlasů, a to nejlépe poznáte podle toho, že vám vlasy krepatí i doma při běžné vlhkosti vzduchu.
Jak bojovat proti krepatění vlasů?
Především správnou vlasovou péčí a paradoxně hydratací vašich kadeří i pokožky hlavy. Jak na to?
- Boj proti krepatění začíná už v koupelně během mytí vlasů. Je tedy nutné používat hydratační šampon, kondicionér i masky na vlasy. Zbytečně však své vlasy během umývání nedrhněte, bohatě bude stačit krouživými a jemnými pohyby vmasírovat veškeré vlasové přípravky.
- Vždy vlasy oplachujte studenou nebo vlažnou vodou, důvodem ke krepatění je totiž často příliš horká voda, která vašim vlasům vůbec neprospívá, a to ani z hlediska tvorby lupů.
- Před každou tepelnou úpravou aplikujte ochranné spreje nebo krémy na vlasy, díky kterým nebudou vaše vlasy příliš namáhané vysokými teplotami (a tudíž vysušovány) a nebudou mít tak rychlý skon ke krepatění.