Zdraví

Křečové žíly zmizely: Tipy jak se zbavit křečových žil

Křečové žíly zmizely: Tipy jak se zbavit křečových žil

Na začátek je nutno říct, že křečové žíly samy od sebe nezmizí. Mohou se pouze stát méně viditelnými. Existují však způsoby, jak se křečových žil opravdu zbavit, když vynaložíte trochu úsilí. Zvolený způsob musíte konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

Co jsou to křečové žíly?

Křečové žíly (varixy) jsou vypouklé, zbarvené a v některých případech i bolestivé žíly na dolních končetinách, které značí narušení krevního oběhu. Příčinou vzniku křečových žil je nedostatečné fungování žilních chlopní, které napomáhají dostávat krev z nohou zpět do srdce.

Faktory, které mohou ovlivnit vznik křečových žil jsou:

  • Dědičnost
  • Nadváha nebo obezita
  • Stálý pobyt v jedné poloze (dlouhé stání nebo sezení)
  • Těhotenství
  • Hormonální změny

Jak se jich zbavit?

Způsobů je opravdu nespočet, každý ovšem bude jinak efektivní v závislosti na vašem konkrétním případu, proto při nalezení varixů kontaktujte svého praktického lékaře.

Kompresní punčochy vám mohou pomoci zbavit se křečových žil, stáhnout totiž povrchové žíly a tím zlepší průtok krve.

Cvičení je také důležitým faktorem při zbavování se varixů. Provádění jen jednoduchých cviků, jako je protahování či chůze, pomáhá posílit svaly a zlepšit krevní oběh.

Zároveň si dejte pozor na některé potraviny, převážně tučná jídla a kofein vašim žilám opravdu neprospívají. Škrtněte i alkohol a vaše křečové žíly se budou léčit mnohem lépe.

Mohou pomoci i léky, a to především venotonika, což jsou léčiva, které zlepšují krevní oběh a zabraňují tím dalšímu vzniku křečových žil. Tyto léky vám musí předepsat váš lékař.
Konečným řešením varixů je chirurgický zákrok. Jedná se o poměrně snadnou a častou operaci, které se není třeba obávat. Provádět se může buďto při celkové narkóze, nebo ambulantně.